Wiadomości

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Opublikowany: mar 1, 08:33

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Spotkaniu współprzewodniczyli minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller oraz prezydent Katowic, sekretarz Zarządu Unii Metropolii Polskich Piotr Uszok. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła około 30 projektów rozporządzeń i ustaw.

Na posiedzeniu Komisji Wspólnej omawiane były m.in. propozycje ministerstw: spraw wewnętrznych i administracji, finansów, gospodarki, zdrowia, pracy i polityki społecznej, rolnictwa i rozwoju wsi, edukacji narodowej, środowiska, rozwoju regionalnego, infrastruktury, a także projekty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przyjęto m.in. propozycje legislacyjne ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące zagadnień z obszaru zarządzania kryzysowego oraz ochrony przeciwpożarowej. Uzgodniono także projekt rozporządzenia w sprawie udzielenia przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie pomocy finansowej przedsiębiorcom z sektora MSP (mikro-, mali i średni przedsiębiorcy) na dostarczenie szerokopasmowego dostępu do Internetu, w ramach środków unijnych.

Po zaakceptowaniu uwag ze strony samorządowej przyjęto także projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Członkowie Komisji rozmawiali o zapisach projektu rozporządzenia MEN w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej. Ten projekt rozporządzenia postanowiono jednak przenieść na kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej, z uwagi na konieczność wprowadzenia istotnych zmian do tego dokumentu.

Na posiedzeniu Komisji dyskutowano również o propozycjach ministra zdrowia dotyczących nadania nowego statutu Narodowemu Funduszowi Zdrowia (w związku z powołaniem nowej instytucji – rzecznika praw pacjenta). Rozmawiano na temat propozycji ujętych w projekcie styczniowym oraz o zmianach zawartych w nowej wersji z 11 lutego br. (w której znalazły się kwestie dotyczące zakresu działań zespołów osób pracujących w NFZ na rzecz ochrony praw pacjenta i usytuowania osób zajmujących się wsparciem pacjentów w oddziałach wojewódzkich funduszu). Wersję zamieszczoną na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej z 11 lutego br. zaopiniowano negatywnie.

Za istotną sprawę Komisja uznała inicjatywę powoływania związków powiatowo-gminnych oraz propozycję legislacyjnego uporządkowania sfery związków komunalnych.

Wśród równie ważnych ustaleń Komisji znalazły się propozycje uregulowania w prawie kwestii dotyczącej zastępców wójtów w przypadku zakończenia kadencji samorządu terytorialnego.

Samorządowcy podziękowali za podpisanie umowy o małym ruchu granicznym. Strona samorządowa zaakceptowała stanowisko rządu dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Samorządy województw pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”. Projekt uznano za uzgodniony przez obie strony.

Samorządowcy i przedstawiciele rządu przedstawili swoje stanowisko w sprawie problemu likwidacji gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej i wprowadzenia go do budżetu. Uznano, że na przyszłym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zostaną przedstawione propozycje konkretnych zmian do projektu.

Kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaplanowano na 31 marca 2010 roku (godz. 10.00).

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości