Wiadomości

Porozumienie w sprawie nowej dyrektywy w sprawie imprez turystycznych

Opublikowany: gru 8, 12:22

Rada Unii Europejskiej na posiedzeniu 4 grudnia 2014 r. osiągnęła porozumienie i przyjęła porozumienie ogólne w sprawie nowej dyrektywy w sprawie imprez turystycznych i aranżowanych usług turystycznych. Państwa członkowskie poparły tekst kompromisowy Prezydencji Włoskiej, co umożliwi rozpoczęcie negocjacji z Parlamentem Europejskim od stycznia 2015 r.

Nowa dyrektywa zastąpi obecnie obowiązującą dyrektywę Rady 90/314/EWG z dnia 13 czerwca 1990 r. w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek, która wprowadziła istotne prawa dla podróżujących Europejczyków nabywających zorganizowane wakacje, obejmujące zazwyczaj transport i zakwaterowanie.

W lipcu 2013 r. Komisja Europejska, po kilkuletnich konsultacjach, przedstawiła projekt nowej dyrektywy, która swoim zakresem ma objąć różne formy imprez turystycznych i aranżowanych usług turystycznych, w tym te które oferowane są online. Tym samym obecne przepisy zostaną zaktualizowane.

Prace w ramach Rady Unii Europejskiej rozpoczęły się we wrześniu 2013 r. i trwały do listopada 2014 r. W ramach Prezydencji Włoskiej wypracowano kompromisowy tekst, uwzględniający uwagi i sugestie zmian państw członkowskich, w tym Polski.

Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko do projektu dyrektywy na posiedzeniu 12 marca 2014 r.

Od stycznia 2015 r. powinny rozpocząć się negocjacje Parlamentu Europejskiego i Rady UE z udziałem Komisji Europejskiej w ramach tzw. trilogów. Na bazie projektu Komisji Europejskiej oraz stanowisk: Parlamentu Europejskiego i Rady UE zostanie wypracowana ostateczna wersja dyrektywy. Po przyjęciu dyrektywy, państwa członkowskie będą zobowiązane do transpozycji dyrektywy do prawa krajowego.

Źródło: www.msport.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości