Wiadomości

Porozumienie w sprawie lotów najważniejszych osób w państwie podpisane

Opublikowany: lut 9, 13:45

Kancelarie Prezydenta, Premiera, Sejmu i Senatu zawarły porozumienie w sprawie wykonywania lotów z najważniejszymi osobami w państwie.

Porozumienie zakłada, że jednym samolotem nie mogą w tym samym czasie podróżować Prezydent i Marszałek Sejmu oraz Prezydent i Prezes Rady Ministrów. Premier nie może także odbywać wspólnego lotu z pierwszym wicepremierem. Ustalono także, że na pokładzie tego samego samolotu nie może podróżować więcej niż połowa członków Rady Ministrów, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Kolegium do spraw Służb Specjalnych, a także dowódców wojskowych, do których zalicza się: Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowódcę Operacyjnego Sił Zbrojnych RP, Dowódcę Wojsk Lądowych, Dowódcę Sił Powietrznych, Dowódcę Marynarki Wojennej RP oraz Dowódcę Wojsk Specjalnych.

Organizacja lotu najważniejszych osób w państwie będzie wspierana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Biuro Ochrony Rządu oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Najważniejsze osoby w państwie będą korzystały w pierwszej kolejności z dwóch samolotów typu Embraer, wyczarterowanych od Polskich Linii Lotniczych LOT. Loty będą mogły się także odbywać z wykorzystaniem wojskowego specjalnego transportu lotniczego oraz incydentalnie innego rodzaju lotów czarterowych.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów po spotkaniu 15 listopada 2010 r., które odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, na wniosek BBN i uczestników spotkania, przejęła koordynację prac dotyczących projektu porozumienia dotyczącego lotów najważniejszych osób w państwie.

26 listopada 2010 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie sygnatariuszy porozumienia – Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Szefa Kancelarii Sejmu, Szefa Kancelarii Senatu, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Infrastruktury oraz Szefa Biura Ochrony Rządu i Dowódcy 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, na którym omówiono główne założenia i kierunki dalszych prac.

W kolejnych dniach, tj. 8 grudnia 2010 r., 15 grudnia 2010 r., 8 stycznia, 14 stycznia i 25 stycznia br., odbyły się robocze spotkania uzgodnieniowe.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości