Wiadomości

Pomostówki w atmosferze awantury

Opublikowany: lis 3, 08:23

- Związki zawodowe po raz kolejny udowadniają, że chcą rozwiązywać problemy na ulicy, w atmosferze awantury, a nie merytorycznej dyskusji – tak Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, skomentował doniesienia o zapowiadanych na 5 listopada przez stronę związkową protestach przeciwko rządowemu projektowi ustawy o emeryturach pomostowych.

KPP stanowczo sprzeciwia się nieodpowiedzialnym działaniom strony związkowej, która zerwała obrady Komisji Trójstronnej poświęcone trybowi prac nad kształtem ustawy o emeryturach pomostowych w Sejmowej Komisji Finansów Publicznych i rozpoczęła okupowanie gmachu ministerstwa pracy. To nie koniec. Związki zapowiadają kolejne działania, które mają na celu zdyskredytowanie kilkumiesięcznych prac w Komisji Trójstronnej w sprawie emerytur pomostowych.

- Działania związków zawodowych są skrajnie nieodpowiedzialne, ponieważ prace nad emeryturami pomostowymi trwają już blisko 10 lat. W trakcie obrad Komisji Trójstronnej pracodawcy i rząd szli na kompromis w wielu ważnych dla strony związkowej sprawach. Ale każdy kompromis ma swoje granice, których przekroczyć nie wolno – mówi Andrzej Malinowski, prezydent KPP. Strona pracodawców jest nadal zainteresowana podpisaniem porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie emerytur pomostowych, co znacznie ułatwiłoby prace nad tym projektem w Sejmie. Dzisiaj rano zostało zwołane prezydium Komisji Trójstronnej, na które zostały zaproszone związki zawodowe, niestety, ich przedstawiciele nie wzięli w nim udziału, co potwierdza brak woli do prowadzenia rozmów.

Konfederacja Pracodawców Polskich podkreśla, że czas dialogu nie został przez stronę związkową wykorzystany, a prace na emeryturami pomostowymi toczą się już w Sejmie. Aby nie stracili wszyscy, konieczne jest jak najszybsze uchwalenie nowych przepisów. Przypominamy, że jeśli nie wejdą one w życie z początkiem nowego roku, to nikt z uprawnionych nie będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę, ponieważ stare zasady wygasają 31 grudnia 2008 r. Ich ewentualne przedłużenie o 12 miesięcy kosztowałoby budżet państwa 2 mld zł w 2009 r. i prawie 4 mld zł w 2010 r.

Konfederacja Pracodawców Polskich postuluje pilne uchwalenie ustawy w kształcie zaproponowanym przez ministerstwo pracy i uwzględniającym wspólne ustalenia pracodawców i związków zawodowych. – Polska nie może utrzymywać armii młodych emerytów – komentuje Andrzej Malinowski, prezydent KPP. Uważamy, że ustawa jest rozsądnym kompromisem. Jednocześnie, jesteśmy przeciwni nieodpowiedzialnym działaniom strony związkowej, a zastępowanie dialogu wymuszeniami uważamy za niedopuszczalne.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości