Wiadomości

Pomoc psychologiczna dla weteranów-funkcjonariuszy oraz ich rodzin

Opublikowany: lut 21, 12:48

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt rozporządzenia o pomocy psychologicznej dla weteranów-funkcjonariuszy oraz ich rodzin. Dzięki projektowanemu rozporządzeniu policjanci, strażacy, funkcjonariusze BOR oraz strażnicy graniczni, którzy brali udział w działaniach poza granicami kraju oraz najbliżsi członkowie ich rodzin będą mieli możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy psychologicznej w ośrodkach leczniczych utworzonych przez ministra spraw wewnętrznych.

Projektowane rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, która wchodzi w życie 30 marca br. Zgodnie z przepisami ustawy oraz rozporządzenia weteran-funkcjonariusz lub weteran poszkodowany-funkcjonariusz oraz najbliżsi członkowie jego rodziny będą mieli prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej, jeżeli problemy zdrowotne funkcjonariusza są związane z działaniami poza granicami państwa. Pomoc będzie udzielana bezpłatnie i poza kolejnością w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Z pomocy psychologicznej będą mogli skorzystać funkcjonariusze, którzy brali udział w działaniach poza granicami kraju w ramach kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej lub zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu albo grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej.

Weterani-funkcjonariusze oraz ich rodziny w razie potrzeby będą mogli uzyskać pomoc psychologiczną zarówno w warunkach stacjonarnych (w szpitalu), ambulatoryjnych (w przychodni, czy poradni), jak i w warunkach domowych. Pomoc psychologiczna w zależności od potrzeb i stanu osoby potrzebującej pomocy będzie obejmowała badania diagnostyczne, terapię psychologiczną (indywidualną lub grupową, w tym rodzinną), poradę indywidualną i poradę rodziną. W przypadku każdej osoby zostanie najpierw przeprowadzone badanie psychologiczne diagnostyczne (np. szczegółowy wywiad psychologiczny), które pozwoli na określenie rodzaju potrzebnej pomocy i dostosowania terapii psychologicznej do konkretnych potrzeb. Zakres pomocy obejmuje różnorodne formy terapii psychologicznej, tak aby można ją było w pełni dostosować do potrzeb konkretnego weterana-funkcjonariusza lub członka jego rodziny.

Obecnie w ramach misji Unii Europejskiej w Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Gruzji i Afganistanie oraz misji ONZ w Liberii służbę pełni 143 polskich policjantów. Natomiast do Kosowa oraz na granicę ukraińsko-mołdawską oddelegowanych jest 12 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości