Wiadomości

Pomoc pieniężna dla kombatantów - planowane zmiany

Opublikowany: cze 17, 04:34

Do ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono przepisy, które umożliwią, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, pośmiertne mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, które ze względu na wiek lub stan zdrowia nie podlegały obowiązkowi służby wojskowej, a także byłych żołnierzy rezerwy. Chodzi o osoby zasłużone w walkach o niepodległość państwa polskiego oraz szczególnie zasłużone za działalność na rzecz suwerennej i demokratycznej Polski. Takie mianowanie będzie mogło nastąpić tylko raz.

Obecnie pośmiertne mianowanie na wyższy stopień wojskowy jest możliwe za zasługi na rzecz obronności państwa wyłącznie w przypadku żołnierza w służbie czynnej, jeżeli jego śmierć miała związek z tą służbą. Nowe rozwiązanie oznacza uhonorowanie osób poległych i zamordowanych, co powinno usatysfakcjonować ich bliskich oraz środowiska zasłużone dla odzyskania wolności.

Przepisy zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego usprawnią proces udzielania pomocy pieniężnej najuboższym kombatantom.

Obecnie każdy kombatant, osoba represjonowana (lub pozostała po nim wdowa lub wdowiec), ubiegający się o pomoc pieniężną z Urzędu ds. Kombatantów i Osób represjonowanych musi dodatkowo przekazać do Urzędu stanowisko kierownika ośrodka pomocy społecznej, zawierające informacje o sytuacji rodzinnej i materialnej, a także zasadności przyznania pomocy. W przypadku braku takiego stanowiska Urząd musi o nie wystąpić. W efekcie taki przepis wydłuża postępowanie i wywołuje niezadowolenie w środowisku kombatanckim. Dlatego zaproponowano zwolnienie kombatantów z obowiązku przedkładania w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – razem z wnioskiem i dokumentami potwierdzającymi ich trudną sytuację – dodatkowego dokumentu, jakim jest stanowisko kierownika ośrodka pomocy społecznej. Oznacza to powrót do zasad udzielania pomocy pieniężnej obowiązujących przed czerwcem 2007 r.

Postanowiono, że do postępowań w sprawie wniosków o przyznanie pomocy pieniężnej, które zostały wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia tej ustawy w życie, zostaną zastosowane jej przepisy.

Zmiany zaproponowane w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich publikacji w Dzienniku Ustaw. Z kolei regulacje przewidziane w nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej powinny wejść w życie po
3 miesiącach od daty ogłoszenia.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości