Wiadomości

Pomoc materialna dla doktorantów

Opublikowany: wrz 29, 10:58

Doktoranci kształcący się w jednostkach organizacyjnych uczelni funkcjonujących na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.) mają prawo do ubiegania się o następujące świadczenia pomocy materialnej finansowane z budżetu państwa:

  • stypendium socjalne,
  • zapomogę,
  • stypendium za wyniki w nauce,
  • stypendium na wyżywienie,
  • stypendium mieszkaniowe,
  • stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych.

Do przyznawania doktorantom świadczeń pomocy materialnej stosuje się odpowiednio przepisy o pomocy materialnej dla studentów (art. 199 ust. 3 ustawy).

Tryb, warunki, wysokość i kryteria przyznawania świadczeń pomocy materialnej dla doktorantów określa rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie studiów doktoranckich prowadzonych przez jednostki organizacyjne uczelni (Dz. U. Nr 1, poz. 3).

Zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia świadczenia przyznawane są w uczelni na wniosek doktoranta sporządzony odrębnie dla każdego ze świadczeń, przy czym stypendium za wyniki w nauce może być przyznane również bez konieczności składania wniosku.
Wniosek o przyznanie stypendium lub zapomogi doktorant składa do kierownika studiów doktoranckich, który w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku dokonuje sprawdzenia kompletności złożonego wniosku i przekazuje go organowi przyznającemu świadczenia pomocy materialnej.

Stypendia przyznawane są na okres semestru lub roku akademickiego i wypłacane co miesiąc. Zapomoga przyznawana jest nie częściej niż dwa razy w roku akademickim.

Wysokość świadczeń pomocy materialnej ustalana jest w uczelni, przy czym nie może być niższa niż 10 % i wyższa niż 25 % minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta, ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich.

Stypendium socjalne, stypendium mieszkaniowe i stypendium na wyżywienie może otrzymać doktorant znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, przy czym stypendium mieszkaniowe przysługuje wyłącznie doktorantom kształcącym się na studiach stacjonarnych. Do wniosku o przyznanie ww. świadczeń doktorant dołącza:

  • zaświadczenia urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez doktoranta lub doktoranta i członków jego rodziny, w przypadku dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
  • oświadczenia doktoranta lub doktoranta i członków jego rodziny o wysokości uzyskanego dochodu, w przypadku dochodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • zaświadczenie właściwego organu gminy lub nakaz płatniczy określający wielkość gospodarstwa rolnego wyrażoną w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni, w przypadku dochodu uzyskiwanego przez doktoranta lub doktoranta i członków jego rodziny z prowadzenia gospodarstwa rolnego,
  • oświadczenia doktoranta lub doktoranta i członków jego rodziny o wysokości uzyskiwanych innych dochodów.

Zapomogę może otrzymać doktorant, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej.

Stypendium za wyniki w nauce na pierwszym roku studiów doktoranckich może być przyznane doktorantowi, który osiągnął bardzo dobre wyniki w postępowaniu rekrutacyjnym. Natomiast na drugim i kolejnych latach studiów doktoranckich stypendium może być przyznane doktorantowi, który w roku akademickim poprzedzającym przyznanie stypendium spełnił łącznie następujące warunki:

1. uzyskał bardzo dobre lub dobre wyniki egzaminów objętych programem studiów doktoranckich,
2. wykazał się postępami w pracy naukowej i przygotowaniu rozprawy doktorskiej,
3. wykazał się szczególnym zaangażowaniem w pracy dydaktycznej.

Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymać doktorant posiadający orzeczenie o niepełnosprawności.

Szczegółowe zasady przyznawania świadczeń określa rektor w uzgodnieniu z uczelnianym organem samorządu doktorantów i uczelnianym organem samorządu studenckiego (art. 199 ust. 2 ustawy).

Źródło: www.nauka.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości