Wiadomości

Pomoc dla cudzoziemców, którym nadano status uchodźcy

Opublikowany: gru 29, 10:22

Zasady integracji uchodźców określają ustawa z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. nr 64, poz. 414, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 grudnia 2000 r. (Dz. U. z 2000 r. nr 109, poz. 1160, z późn. zm.).

Cudzoziemcowi, któremu nadano w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy udziela się pomocy mającej na celu wspieranie procesu jego integracji, w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy.

Pomocy dla uchodźcy udziela się na jego wniosek. Pomoc realizuje się w ramach indywidualnego programu integracji, który określa wzajemne zobowiązania, wysokość, zakres i formy pomocy, w zależności od indywidualnej sytuacji życiowej uchodźcy i jego rodziny.

Organem rozpatrującym wniosek i realizującym program pomocy jest starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Program integracji ustala się indywidualnie dla każdej osoby. Uzgadnia się w nim zobowiązania starosty m.in. do współdziałania z uchodźcą, wspierania go w kontaktach ze środowiskiem lokalnym, pomocy w uzyskaniu możliwości zamieszkania, prowadzenia z uchodźcą pracy socjalnej oraz wyznaczenia pracownika będącego “realizatorem programu”. Cudzoziemiec zobowiązuje się w szczególności do zameldowania w miejscu zamieszkania, do zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy oraz aktywnego poszukiwania możliwości podjęcia pracy.

Uchodźcy przysługują świadczenia pieniężne na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego. Wysokość świadczenia zależy od liczebności rodziny cudzoziemca i momentu, w którym pomoc jest udzielana. Osoba samotnie gospodarująca otrzyma w okresie pierwszych 6 miesięcy realizacji programu 1000 zł miesięcznie. Natomiast, między 7 a 12 miesiącem będzie to kwota 900 zł.

Pomoc obejmuje także opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz specjalistyczne poradnictwo socjalne.

Źródło: www.uric.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości