Wiadomości

Polska włączy się w zintegrowany rynek usług

Opublikowany: gru 8, 08:20

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który znosi bariery dotyczące ich swobodnego przepływu między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Projektowane przepisy wprowadzają do polskiego ustawodawstwa postanowienia tzw. dyrektywy usługowej Parlamentu Europejskiego i Rady z grudnia 2006 r.

Projekt ustawy wprowadza do polskiego prawa postanowienia tzw. dyrektywy usługowej, która znosi bariery w swobodnym przepływie usług między państwami członkowskimi. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z możliwości tymczasowego świadczenia usług w innym państwie, bez potrzeby prowadzenia w nim przedsiębiorstwa oraz uzyskania zezwolenia, koncesji, licencji, itp.

Z rozwiązań dyrektywy będą mogły skorzystać podmioty polskie, ponieważ nowe prawo nie wprowadza rozróżnienia na usługodawców krajowych i zagranicznych.

Dzięki nowym przepisom uproszczona zostanie procedura administracyjna dotycząca podejmowania i wykonywania działalności usługowej. Urzędy nie będą już wymagać dokumentów w formie oryginałów, poświadczonych kopii lub poświadczonego tłumaczenia związanego z wykonywaniem działalności. Projekt wprowadza również przepisy dotyczące uwzględniania spełnionych wymogów, zgodnie z przepisami jednego z państw przez właściwe organy państwa, na terytorium którego podejmuje się działalność usługową.

Nowe prawo przewiduje utworzenie tzw. pojedynczych punktów kontaktowych, które pełnić będą funkcje ewidencyjne i informacyjne. Punkty umożliwią dokonanie wszystkich niezbędnych procedur w jednym miejscu, a także zwiększą dostępność informacji na temat wymogów, które trzeba spełnić, by taką działalność wykonywać.

Spod przepisów nowej ustawy zostaną wyłączone niektóre zawody i działalności usługowe. Będą to m.in. zawody związane z przepisami ustawy Prawo przewozowe, prawo o notariacie, ustawy o pracy na morskich statkach handlowych, o zakładach opieki zdrowotnej, o systemie oświaty, o radiofonii i telewizji, o zawodach pielęgniarki i położnej (z wyłączeniem działalności gospodarczej w zakresie kształcenia podyplomowego), o zawodach lekarza i lekarza dentysty (z wyłączeniem działalności gospodarczej w zakresie kształcenia podyplomowego), o ochronie osób i mienia, czy o komornikach sądowych i egzekucji.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości