Wiadomości

Polska w obronie wielorybów

Opublikowany: cze 24, 08:47

Polska po raz pierwszy głosuje na forum Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej (IWC). W trakcie trwającego w tym tygodniu posiedzenia odbywają się głosowania, w wyniku których określone zostanie m.in. ile wielorybów będzie można odłowić w przyszłym roku. Polska popiera stanowisko innych krajów Unii Europejskiej w zakresie ograniczenia połowów wielorybów.

Przedstawiciel Polski bierze udział w trwającej od 22 do 26 czerwca sesji światowego forum Komisji Wielorybniczej. Podczas dyskusji oprócz takich zagadnień jak przyłowy, wpływ zmian klimatycznych na życie waleni czy rola i funkcjonowanie Komitetu Naukowego Konwencji, omawiane będą zagadnienia związane z aktualizacją planu do Międzynarodowej Konwencji, raportem małej grupy roboczej, jak również przyszłego kształtu Konwencji.

Polska ratyfikowała Międzynarodową Konwencję o Uregulowaniu Połowów Wielorybów 13 marca tego roku, dając wyraźny sygnał, że bierze odpowiedzialność za regulowanie globalnego rynku w tym zakresie. Było to ważne ze względu na konieczność ustanowienia jednolitego stanowiska i wzmocnienie głosu Unii Europejskiej na forum międzynarodowym, co przyczyni się do skuteczniejszej ochrony wielorybów.

Poza Polską, Konwencję dotychczas ratyfikowały lub zawiadomiły o przystąpieniu do niej 84 kraje, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Z ramienia Rządu RP udział w IWC koordynuje Ministerstwo Środowiska.

Polska nie posiada tradycji wielorybniczych, ma natomiast bogatą tradycję morskich badań i ochrony zasobów mórz, w tym także wielorybów pojawiających się w naszych wodach terytorialnych. Wspiera starania innych krajów na drodze ku zrównoważonej eksploatacji morskiego ekosystemu i ochrony tych jego elementów, które są zagrożone wyginięciem. Te działania nabierają szczególnego znaczenia w świetle narastających zagrożeń dla życia waleni, tj. związki toksyczne, zmiany klimatyczne, hałas, katastrofy statków, które niekorzystnie wpływają na stan żywych zasobów mórz i oceanów. Dlatego konieczna jest integracja krajów na rzecz zachowania światowego dziedzictwa przyrodniczego mórz i oceanów.

Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza (IWC), powołana w ramach Międzynarodowej konwencji o uregulowaniu połowu wielorybów (ICRW) podpisanej w 1946 r., jest organizacją międzynarodową właściwą do spraw ochrony stad wielorybów i zarządzania nimi na szczeblu światowym.

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości