Wiadomości

Polska uzyskała zgodę na prowadzenie tzw. studiów pomostowych dla pielęgniarek

Opublikowany: gru 10, 08:36

Polska uzyskała zgodę na prowadzenie tzw. studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych ponad początkowo przewidziany rok 2010. Komisja Europejska potwierdziła ten fakt pismem z 30 listopada 2007r. zn: MARKT/D3/KM/Rh D(2007) 17264.

Przedłużenie rekrutacji na studia „pomostowe” pozwoli na racjonalniejsze rozłożenie rekrutacji w czasie oraz ułatwi zaplanowanie kształcenia bez presji czasu, zgodnie
z potrzebami zainteresowanych.

W roku akademickim 2004/2005 Polska uruchomiła specjalny program kształcenia zawodowego pielęgniarek i położnych mający na celu pełne uznanie kwalifikacji zawodowych tej grupy zawodowej w UE, zgodnie z art. 33 ust. 3 oraz 43 ust. 4 dyrektywy 2005/36/WE. Pierwotnie, zakończenie naboru na studia „pomostowe” przewidziano na rok 2010/2011, jednak z powodu dużego zainteresowania tym rodzajem kształcenia, Polska zdecydowała się na zmianę zapisu w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. „o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw” i przedłużenie okresu trwania tych studiów aż do naturalnego wygaśnięcia zainteresowania tym trybem kształcenia.

W związku z powyższym Polska, na forum Komitetu ds. implementacji dyrektywy 2005/36/WE rozpoczęła starania o uzyskanie zgody państw członkowskich na zmianę wspomnianego zapisu. W czasie posiedzeń Komitetu w dniach 30 kwietnia i 29 czerwca 2007 r. przedstawiciele MZ, przedstawili argumenty strony polskiej przemawiające za koniecznością zmiany dotychczasowego zapisu.

Źródło: www.mz.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości