Wiadomości

Polska pełnoprawnym krajem członkowskim w EUMETSAT

Opublikowany: wrz 1, 08:23

Polska zakończyła formalności związane z ratyfikacją umowy z Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) i stała się jej pełnoprawnym członkiem. Dzięki temu uzyskaliśmy nieograniczony dostęp do wszystkich produktów EUMETSAT-u wykorzystywanych przez państwową służbę hydrologiczno-meteorologiczną: przetworzonych informacji, archiwów i urządzeń technicznych (m.in. satelitów).W pracach zmierzających do przystąpienia do organizacji wzięli udział Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu w MŚ i Mieczysław S. Ostojski, Dyrektor IMGW.

Obrazy z satelitów meteorologicznych EUMETSATU-u mogą być wykorzystywane w rolnictwie i leśnictwie, zarządzaniu terenowym, gospodarce przestrzennej czy w planowaniu inwestycji Dane obserwacyjne stanowią podstawę prognoz pogody. Dostarczają także informacji potrzebnych do obserwacji zmian klimatycznych i badania pokrewnych zagadnień związanych ze środowiskiem naturalnym.

Członkostwo w organizacji pozwala specjalistom i naukowcom z Polski na korzystanie z kursów i szkoleń oraz na ubieganie się o pracę w siedzibie EUMETSAT w Darmstadt (Niemcy). Polskie ośrodki badawcze i przemysł będą mogły również uzyskać możliwość produkcji aparatury i urządzeń dla EUMETSAT.

Wraz z przystąpieniem do organizacji Polska uzyskała miejsce w Radzie EUMETSAT z pełnym prawem głosu, co umożliwi wpływ na decyzje Rady.

Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych jest międzyrządową organizacją z siedzibą w Darmstadt w Niemczech zrzeszającą obecnie 24 kraje członkowskie (Austria, Belgia, Chorwacja, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Luksemburg, Łotwa, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Włochy i Wlk. Brytania) oraz 6 Krajów Współpracujących (Bułgaria, Estonia, Islandia, Litwa, Republika Czeska i Rumunia). EUMETSAT obsługuje satelity geostacjonarne Meteosat-8 oraz 9, które krążą nad Europą i Afryką, jak również Meteosat-6 i 7 monitorujący Ocean Indyjski. Dane i produkty pochodzące z satelitów meteorologicznych EUMETSAT-u wnoszą istotny wkład do prognozowania pogody i monitorowania globalnego klimatu. EUMETSAT dostarcza danych dla ok. 500 mln ludzi.

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości