Wiadomości

Polska Cyfrowa: rząd przyjął kluczowe dokumenty

Opublikowany: sty 17, 13:04

Rada Ministrów przyjęła 8 stycznia trzy ważne dokumenty, które określają, w jaki sposób wykorzystamy środki unijne, a także środki z innych źródeł do cyfryzacji Polski. Wychodzimy z założenia, że wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii wymaga nie tylko budowy infrastruktury i usług, ale także wspierania kompetencji cyfrowych Polaków. Właśnie dlatego powstał Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC), w którym wskazujemy trzy najważniejsze obszary cyfryzacji na lata 2014-2020 wspierany z pieniędzy unijnych – dostęp do szybkiego internetu, e-administracja i otwarty rząd oraz cyfrowa aktywizacja społeczeństwa czyli cyfrowe kompetencje obywateli.

Drugi dokument to Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS), który określa bardziej szczegółowo, w jaki sposób kontynuowana będzie budowa sieci szerokopasmowych. Celem jest zapewnienie każdemu Polakowi dostępu do szybkiego internetu. Z kolei Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP) poświęcony jest rozbudowie e-administracji i e-usług przyjaznych dla obywateli. Pokazuje, jak rozbudowując istniejące już e-usługi stworzyć system wygodny i skoncentrowany na potrzebach obywateli.

Razem te dokumenty określają, w jaki sposób wydawane będą środki unijne, a także środki z innych źródeł na cyfryzację do 2020 roku tak, by przyczyniły się one do modernizacji kraju.

NA REALIZACJĘ PROGRAMU OPERACYJNEGO POLSKA CYFROWA PRZEZNACZONYCH JEST 2 255,6 mln EURO

Z tych pieniędzy wspierane będą działania w trzech obszarach (w programach unijnych nazywają się one osiami priorytetowymi).

Co chcemy osiągnąć?

Chcemy, by do 2020 roku każdy Polak mógł mieć dostęp do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s.

Jak chcemy to osiągnąć?

Będziemy wspierać działania umożliwiające jak najszerszy dostęp do sieci szerokopasmowych. Szczegóły tych działań opisuje Narodowy Plan Szerokopasmowy.

Na budowę sieci szerokopasmowych przeznaczymy fundusze unijne z Polski Cyfrowej (POPC). Unijne środki zostaną skierowane przede wszystkim do przedsiębiorców telekomunikacyjnych i będą przeznaczone na projekty w zakresie budowy, rozbudowy lub przebudowy sieci infrastruktury telekomunikacyjnej, zapewniających głównie szerokopasmowy dostęp do szybkiego internetu, tj. o parametrach 30 Mb/s i więcej.

Mapa_budowy_sieci w Polsce: obecnie powstaje ponad 40 tys. km sieci szerokopasmowych – mapa pokazuje stan projektu z listopada 2013 r.

POLSKA CYFROWA – E-ADMINISTRACJA I OTWARTY RZĄD (oś 2)

Będziemy wspierać rozwój e-administracji i e-usług przyjaznych dla obywatela. Obszary kluczowe dla rozwoju e-usług określa Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Środki unijne z Polski Cyfrowej przeznaczone będą przede wszystkim dla administracji rządowej i podległym jej jednostkom, które realizują ogólnopolskie projekty w takich obszarach jak np. e-administracja, e-zdrowie, e-sądy, e-zamówienia publiczne oraz e-kultura.

Co chcemy osiągnąć?

a) podnieść dostępność i jakość e-usług publicznych

Dlatego wspierane będzie tworzenie i rozwój nowoczesnych usług świadczonych drogą elektroniczną przez podmioty publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem usług o wysokim poziomie e-dojrzałości oraz integracji usług na wspólnej platformie elektronicznych usług administracji publicznej.

b) poprawić cyfrową efektywność urzędów

Chcemy usprawnić działanie administracji publicznej, by m.in. dzięki elektronicznemu zarządzaniu dokumentami i współdziałaniu różnych systemów szybciej i taniej załatwiać sprawy obywateli. W tym celu będziemy też wspierać podnoszenie kompetencji pracowników IT.

c) zwiększyć dostępność i wykorzystanie informacji sektora publicznego

Będziemy ułatwiać dostęp obywateli do zasobów, danych i innych informacji będących w posiadaniu instytucji publicznych – tak zwanej informacji sektora publicznego.

Skupimy się w szczególności na wspieraniu udostępniania danych publicznych oraz digitalizacji zasobów kultury w sposób, który umożliwia ich ponowne wykorzystanie.

Chcemy też wspierać tworzenie usług i aplikacji wykorzystujących e-usługi publiczne i informacje sektora publicznego. W tym celu będziemy tworzyć zachęty finansowe dla podmiotów spoza administracji publicznej, by tworzyły usługi, treści i aplikacje wykorzystujące e-usługi publiczne i informacje sektora publicznego.

Co chcemy osiągnąć?

Chcemy zachęcać do korzystania z internetu te osoby, które jeszcze z niego nie korzystają. Chcemy także wspierać podnoszenie kompetencji tych, którzy mają podstawowe, średnie i wysokie umiejętności cyfrowe.

Jak chcemy to osiągnąć?

Będziemy wspierać lokalne instytucje, np. biblioteki, świetlice, na bazie których powstaną centra cyfrowej aktywności, gdzie przeszkoleni trenerzy będą uczyć podstaw korzystania z komputera pod kątem efektywnego wykorzystania internetu w życiu codziennym. Chcemy także wspierać innowacyjne inicjatywy m.in. organizacji pozarządowych, które mają pomysły na to, jak zachęcać do aktywnego i twórczego korzystania z nowych technologii, również grupy, które w największym stopniu dotyka wykluczenie cyfrowe.

Chcemy także promować zdolnych młodych polskich programistów, tak by wykorzystali swój potencjał do tworzenia innowacyjnych produktów i usług stanowiących odpowiedź na istotne problemy społeczne i gospodarcze.

KIM BĘDĄ GŁÓWNI ODBIORCY WSPARCIA W RAMACH PO POLSKA CYFROWA ?

To przedsiębiorcy telekomunikacyjni, jednostki administracji rządowej oraz jednostki im podległe, jednostki naukowe, państwowe organizacje kultury, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego.

www.mac.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości