Wiadomości

Polacy pracujący w Austrii unikną w przyszłości podwójnego opodatkowania

Opublikowany: lut 4, 14:21

Informacja dotyczy Protokołu o zmianie Umowy między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921) oraz podstawowych założeń polityki Ministerstwa Finansów w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

1. Założenia polityki Ministerstwa Finansów w obszarze umów o unikaniu podwójnego opodatkowania Ze względu na stopniowe otwieranie przez państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego rynków pracy dla Polaków, założenia polityki realizowanej w Ministerstwie Finansów w zakresie zawierania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, obejmują w chwili obecnej przede wszystkim ujednolicenie metod unikania podwójnego opodatkowania stosowanych w umowach zawartych przez Polskę z tymi państwami, w celu przyjęcia jako metody unikania podwójnego opodatkowania metody wyłączenia z progresją. Większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, zwartych przez Polskę z ww. państwami, przewiduje metodę wyłączenia z progresją.

Zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania z metody zaliczenia na metodę wyłączenia z progresją stanowi istotę Protokołu o zmianie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Austrią.

Poza umową z Austrią, metodę zaliczenia proporcjonalnego przewidują umowy zawarte przez Polskę z następującymi państwami Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Finlandią, Danią, Belgią, Holandią oraz Islandią. Umowy te będą stopniowo renegocjowane. W chwili obecnej, najbardziej zaawansowane są prace mające na celu zawarcie nowej umowy z Finlandią.

2. Różnice między metodami unikania podwójnego opodatkowania

Metoda proporcjonalnego zaliczenia
Polega na tym, że podatek zapłacony od dochodu osiągniętego za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika.

Metoda wyłączenia z progresją Polega na tym, że dochód osiągnięty z tytułu pracy świadczonej za granicą jest zwolniony z podatku w kraju rezydencji podatkowej, natomiast jest brany pod uwagę jedynie przy obliczaniu stawki podatkowej, według której podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych w kraju rezydencji podatkowej.

W sytuacji, gdy w kraju wykonywania pracy stosowane są wyższe progi podatkowe, a stawki podatkowe dla określonej wysokości dochodu są niższe niż w Polsce, przy metodzie zaliczenia podatnik zawsze rozliczając się w Polsce z podatku będzie musiał dopłacić różnicę pomiędzy wysokością podatku do zapłacenia w Polsce a podatkiem zapłaconym za granicą. Przyjęcie metody wyłączenia z progresją całkowicie likwiduje ten problem.

3. Etapy zawarcia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Kolejne etapy prac nad zawarciem lub zmianą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania są zasadniczo uregulowane w ustawie z dnia 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych (Dz. U. Nr 39, poz. 443 ze zm.) i są następujące:

1. przygotowanie projektu umowy,
2. wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów o zgodę na rozpoczęcie negocjacji,
3. negocjacje i parafowanie uzgodnionego tekstu umowy (w zależności od stopnia rozbieżności stanowisk zaprezentowanych w modelach etap ten może trwać od 6 miesięcy do kilku lat),
4. uzyskanie zgody Rady Ministrów na podpisanie umowy,
5. podpisanie umowy,
6. wystąpienie do Rady Ministrów z wnioskiem o przekazanie umowy do ratyfikacji,
7. uchwała Rady Ministrów o przedłożeniu umowy międzynarodowej do ratyfikacji,
8. uchwalenie przez Sejm ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację umowy;
9. Ratyfikowanie umowy przez Prezydenta RP;
10. publikacja umowy w Dzienniku Ustaw (niezwłocznie po dokonaniu wymiany not w sprawie zakończenia procesu ratyfikacji umowy przez obydwa Państwa).

Podsumowując, proces dotyczący zawarcia lub zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest procesem długotrwałym, a także wysoce sformalizowanym.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości