Wiadomości

Podpisano umowę na wykonanie studium wykonalności projektu „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej”

Opublikowany: kwi 30, 13:56

30 kwietnia 2008 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Krzysztof Hetman oraz Mirosław Marek, wiceprezes zarządu Doradztwo Gospodarcze DGA SA, pełnomocnik konsorcjum firm, podpisali umowę na wykonanie II Etapu – studium wykonalności projektu „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej”, który jest jednym z kluczowych projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W skład konsorcjum, oprócz DGA SA wchodzą: Infostrategia Krzysztof Heller i Andrzej Szczerba, ITTI Sp. z o.o., Nizielski & Borys Consulting Spółka Jawna oraz EFICOM SA.

Studium będzie się składało z dwóch części. Wynikiem pierwszej będzie opracowanie szczegółowego modelu i metodyki wdrażania projektu według jednolitych zasad w pięciu województwach Polski Wschodniej, a także, w oparciu o dane z inwentaryzacji stanu infrastruktury szerokopasmowej i analizy finansowe i ekonomiczne, określenie zasięgu terytorialnego projektu, czyli listy powiatów objętych interwencją. Wyniki części drugiej, zawierającej szczegółowe studia dla każdego powiatu objętego projektem, będą stanowić podstawę do wykonywania projektów technicznych. Planowana data ukończenia I części studium to 29 lipca 2008 r. Część II będzie gotowa do 30 kwietnia 2009 r.

Celem projektu „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej” jest zapewnienie do końca 2013 r. dostępu do szerokopasmowego Internetu dla 90 proc. gospodarstw domowych i 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w 5 województwach Polski Wschodniej. – Bez podjęcia interwencji publicznej znaczna część mieszkańców Polski Wschodniej nie miałaby możliwości taniego dostępu do szerokopasmowego Internetu – powiedział wiceminister Krzysztof Hetman. Projekt zakłada budowę na tych terenach infrastruktury teleinformatycznej uzupełniającej istniejące, należące do różnych operatorów, zasoby i tworzącej ponadregionalną sieć szerokopasmowego dostępu do Internetu. Zdaniem wiceministra Hetmana projekt nie faworyzuje żadnej konkretnej technologii. Wstępna analiza wskazuje, że optymalnym rozwiązaniem będzie światłowód. Właścicielem powstałej infrastruktury będzie samorząd województwa. Całkowity koszt projektu to 300 mln euro.

Zakres inwestycji zostanie określony odrębnie dla każdego z powiatów Polski Wschodniej i będzie odpowiadał na realne potrzeby danego obszaru. Kluczowym czynnikiem determinującym powodzenie projektu jest współpraca ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. W pierwszym rzędzie są to jednostki samorządu terytorialnego oraz operatorzy i przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadający infrastrukturę szerokopasmową lub świadczący usługi szerokopasmowe dla mieszkańców województw Polski Wschodniej.

Sieć powstała w ramach projektu będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe mieszkańcom, firmom i instytucjom z Polski Wschodniej.

Źródło: www.mrr.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości