Wiadomości

Podpisanie protokołu zmieniającego umowę podatkową z Cyprem

Opublikowany: mar 26, 07:48

Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że 22 marca 2012 r. w Nikozji minister finansów Cypru Kikis Kazamias oraz ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Nikozji Paweł Dobrowolski podpisali Protokół o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. Negocjacje Protokołu odbyły się w dniach 10-12 maja 2011 r. w Nikozji.

Zmiany wprowadzone protokołem do umowy wpisują się w polską politykę w zakresie umów podatkowych, zmierzającą do usunięcia z polskiej bazy traktatowej zapisów wykorzystywanych w agresywnym planowaniu podatkowym. Główną zmianą wprowadzoną do umowy z dnia 4 czerwca 1992 r. jest usuniecie tzw. klauzuli tax sparing (fikcyjnego zaliczenia podatku). Protokół wprowadza zmiany w sposobie opodatkowania dochodów członków zarządu (po wejściu w życie jego postanowień, dochody członków zarządu opodatkowane będą wyłącznie w państwie rezydencji członka zarządu). Umowę rozszerzono także o pełną klauzulę wymiany informacji w sprawach podatkowych, opartą o treść art. 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku, która umożliwia uzyskanie informacji o dochodach polskich rezydentów w relacjach z Cyprem, w tym również o środkach zgromadzonych na rachunkach bankowych. Protokół obniża stawkę podatku u źródła określoną w umowie w odniesieniu do dywidend (z 10% do 0% lub 5%) oraz odsetek (z 10% do 5%).

Źródło: www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości