Wiadomości

Plany zniesienia tzw. kaucji gwarancyjnej dla przedsiębiorców

Opublikowany: wrz 3, 08:46

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera projekt opracowany w Komisji „Przyjazne Państwo” przewidujący zniesienie instytucji kaucji gwarancyjnej i tym samym zrównanie sytuacji prawnej wszystkich przedsiębiorców.

Firmy, funkcjonujące krócej niż 12 miesięcy otrzymują co do zasady zwrot podatku VAT w terminie 180 dni. Otrzymywanie zwrotu podatku na zasadach ogólnych jest możliwe w przypadku omawianej grupy przedsiębiorstw, pod warunkiem wpłacenia kaucji w wysokości 250 tys. zł. KPP od dawna postuluje zniesienie tego rozwiązania.

Na dzisiejszym posiedzeniu, Sejm zajmie się zmianami w ustawie o podatkach od towarów i usług. Jedną z najważniejszych poruszanych kwestii będzie zniesienie tzw. kaucji gwarancyjnej, co postulowała już KPP. To rozwiązanie przewidziane jest zarówno w projekcie rządowym, jak i tym zgłoszony przez Komisję „Przyjazne Państwo”.

Wielokrotnie wskazywaliśmy, że obecny zapis dyskryminuje część przedsiębiorców. Kaucja gwarancyjna nakłada na niektóre firmy dodatkowe obowiązki i ograniczenia. Stanowisko KPP potwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który uznał omawianą instytucję za niezgodną z prawem wspólnotowym.

Rządowy projekt zmian w ustawie o VAT znosi co prawda instytucję kaucji gwarancyjnej, lecz w jej miejsce wprowadza inne zabezpieczenie, którego wysokość ma być uzależniona od oczekiwanego zwrotu. Takie rozwiązanie jest argumentowane koniecznością przeciwdziałania próbom wyłudzenia zwrotu. W ocenie KPP, proponowane zapisy mogą także okazać się sprzeczne z prawem unijnym, a niektórzy przedsiębiorcy w dalszym ciągu będą w gorszym położeniu prawnym.

Przyjęcie projektu znoszącego kaucję gwarancyjną będzie wypełnieniem jednego z głównych postulatów Konfederacji Pracodawców Polskich dotyczących ustawy o VAT. Mamy nadzieję, że będzie to stanowić początek kompleksowych w systemie podatkowym.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości