Wiadomości

"Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce"

Opublikowany: wrz 18, 08:30

Ministerstwo Infrastruktury pragnie poinformować, że realizowane są działania zmierzające do uruchomienia cyfrowej telewizji naziemnej. Międzyresortowy Zespół ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej opracował w tym zakresie „Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce”.

Cyfrowa telewizja naziemna będzie uruchamiana etapami, kolejno w poszczególnych regionach kraju. Ostatnia naziemna emisja analogowa zostanie wyłączona 31 lipca 2013 r. Przewidziany jest okres jednoczesnej emisji analogowej i cyfrowej, aby umożliwić odbiorcom zakup odpowiednich urządzeń odbiorczych.

Urządzenia odbiorcze w postaci odbiornika zintegrowanego (tzn. telewizora wyposażonego w tuner oraz dekoder) albo specjalnej przystawki do odbiornika analogowego, powinny spełniać następujące podstawowe wymagania:

  • standard emisji DVB-T,
  • dla sygnału wizji obsługę formatu SD i HD kodowanych w systemie MPEG-4, część 10 (dokładniej H.264/AVC);
  • dla sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II albo AC- 3 (Dolby Digital) i E AC-3 (Dolby Digital Plus).

Do odbioru cyfrowych emisji naziemnych nie jest wymagany dekoder satelitarny oraz antena satelitarna.

W pierwszej kolejności uruchamiany będzie multipleks nr 1, w którym znajdą się programy telewizyjne nadawane obecnie analogowo, posiadające koncesje ogólnopolskie, tj: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4, TVPuls. Odbiór tych programów będzie bezpłatny.

W następnych latach przewidywane jest uruchomienie kolejnych multipleksów zawierających różnorodną ofertę programową, zarówno w standardowej (SDTV) jak i wysokiej rozdzielczości (HDTV).

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości