Wiadomości

Pierwsze czytanie "specustaw" budowlanych

Opublikowany: sie 31, 07:32

W dniu 28 sierpnia podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym oraz projektu nowelizacji ustawy kodeks cywilny i prawo budowlane.

Głównym celem ustawy odnoszącej się do procesu inwestycyjnego jest uproszczenie i usprawnienie procesu rozpoczynania inwestycji budowlanych – szczególnie mieszkaniowych. Projekt ustawy znosi dotychczasowy obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę mniejszych budynków, których powierzchnia nie przekracza 5 tys. mkw., a wysokość 12 metrów, zastępując je zwykłym zgłoszeniem. W przypadku większych budynków na inwestorze nadal będzie ciążył obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę, który organ administracji będzie zobowiązany wydać w ciągu 60 dni. W razie braku odpowiedzi, po upływie tego terminu będzie można legalnie przystąpić do prac.

Przewidywane jest też usprawnienie procedury uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, poprzez zmniejszenie liczby organów, z którymi obowiązkowe jest ich konsultowanie, oraz skrócenie terminów konsultacji społecznych. Zniesieniu ulegnie ochrona gruntów rolnych. Odrolnione mają być wszystkie grunty położone w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców oraz grunty gorsze niż 3 klasy, położone poza dużymi miastami.

Zmany w ustawie Prawo budowlane z kolei przewidują wydawanie certyfikatów energetycznych dla budynków wprowadzanych do obrotu, czyli np. sprzedawanych, wynajmowanych, przekazywanych w drodze spadku lub darowizny, etc. Obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego dla takich budynków bezpośrednio wynika z unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z projektem ustawy dla każdego budynku – także mieszkalnego – będzie musiała być sporządzona tzw. charakterystyka energetyczna, która będzie określała jego dokładne zużycie energii. Certyfikat owej charakterystyki będzie ważny przez okres dziesięciu lat. Każdy nabywca lub najemca budynku uzyska prawo żądania od jego właściciela okazania mu takiego certyfikatu. Uprawnienia do ich wydawania uzyskają osoby posiadające uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej. Podobne uprawnienia otrzymają także osoby, które zdadzą odpowiedni egzamin przed ministrem budownictwa lub jednostką przez niego upoważnioną.

Źródło: www.mb.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości