Wiadomości

Pierwsza ocena w służbie cywilnej - wyjaśnienia

Opublikowany: lip 30, 08:44

W świetle przepisów art. 35 ust. 3-5 oraz art. 36-38 ustawy o służbie cywilnej osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony 12 miesięcy jest objęta obowiązkiem poddania się pierwszej ocenie w służbie cywilnej, a zatrudniający ją pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia tej oceny. Przepisy nie wskazują okoliczności zwalniających strony stosunku pracy z ich obowiązków w tym zakresie, a zatem jedyną sytuacją upoważniającą do niezakończenia rozpoczętego procesu oceniania jest ustanie stosunku pracy. Przeniesienie członka korpusu służby cywilnej do innego urzędu na podstawie art. 64 ustawy o służbie cywilnej nie powoduje ustania stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązania nowego stosunku pracy u kolejnego pracodawcy, ale stanowi kontynuację u nowego pracodawcy stosunku pracy nawiązanego u dotychczasowego pracodawcy. Oznacza to, że nowy pracodawca wstępuje w prawa i obowiązki strony istniejącego stosunku pracy, w tym także w obowiązki wynikające z rozpoczętego procesu przeprowadzania pierwszej oceny, a zatem powinien zakończyć proces oceniania w terminach i na zasadach wynikających z obowiązujących przepisów.

Należy również zauważyć, że w przypadku dokonywania przeniesienia do innego urzędu osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracy, o której mowa w art. 35 ust. 3 ustawy, wszystkie warunki kontynuowania istniejącego stosunku pracy powinny być uzgodnione zarówno przez zainteresowanych pracodawców, jak i przez zainteresowanego członka korpusu służby cywilnej. W razie nieuzgodnienia z przenoszonym członkiem korpusu służby cywilnej zmian w zakresie jego praw i obowiązków u nowego pracodawcy, może on w dobrej wierze przyjąć, że jego prawa i obowiązki nie ulegną zmianie, a zatem w razie niewywiązywania się przez nowego pracodawcę z obowiązku przeprowadzenia rozpoczętej pierwszej oceny w służbie cywilnej, członkowi korpusu służby cywilnej przysługiwać będzie prawo dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej.

Zatem w sytuacji, kiedy dochodzi do przeniesienia pracownika służby cywilnej, który ma rozpoczętą pierwszą ocenę w służbie cywilnej urząd, z którego odchodzi pracownik powinien przekazać – wraz z aktami osobowymi – wszystkie dokumenty dotyczące tej oceny, a w szczególności arkusz pierwszej oceny w służbie cywilnej wraz ze sprawozdaniem i pismami dotyczącymi zmienianych terminów oceny.

Źródło: www.usc.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości