Wiadomości

Pieniądze unijne na usuwanie skutków powodzi

Opublikowany: lip 26, 08:19

Do Komisji Europejskiej dotarł złożony 23 lipca br. polski wniosek o przyznanie pomocy finansowej z Funduszu Solidarności UE. Teraz Komisja rozpatrzy wniosek, a przyznane środki zostaną przeznaczone między innymi na: odbudowę infrastruktury komunalnej: wodociągów, kanalizacji, dróg i mostów zniszczonych podczas tegorocznych powodzi. Straty jakie spowodował żywioł sięgają ponad 2,9 mld euro (łącznie ze stratami w rolnictwie).

W wyniku powodzi, które przeszły przez Polskę w maju i czerwcu br. poszkodowanych zostało około 266 tysięcy osób, a około 31 tysięcy zostało ewakuowanych. Straty poniosło 811 gmin oraz około 1 300 przedsiębiorstw.

Łącznie około 80 tysięcy km dróg wojewódzkich, gminnych i powiatowych zostało uszkodzonych w wyniku tegorocznych powodzi. Konieczne będzie wyremontowanie 1160 km dróg krajowych, 59 mostów oraz zlikwidowanie 111 osuwisk.

Ponad 680 tysięcy hektarów ziemi zostało zalanych, w tym 18 tysięcy budynków. Odbudowy wymagają odcinki linii kolejowych o łącznej długości ok. 400 km, w tym 82,5 km linii kolejowych zostało całkowicie zamkniętych dla ruchu, a na odcinkach o łącznej długości 321 km wprowadzono ograniczenia prędkości.

Konieczna jest modernizacja lub całkowita odbudowa 1.300 km wałów przeciwpowodziowych.

Ponad 800 szkół i 160 przedszkoli zostało dotkniętych przez powódź.

Województwami, które zostały najbardziej poszkodowane przez tegoroczne powodzie są między innymi: małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, opolskie oraz lubelskie.
Wysokość strat jakie zostały poniesione w skutek powodzi na 8 lipca br. wyniosła ponad 2,9 mld euro. Wartość ta przekroczyła 0,6% PKB za 2009 rok co pozwoliło przedłożyć Komisji Europejskiej wniosek o finansowanie szkód powstałych w wyniku poważnej klęski żywiołowej.

MSWiA we współpracy z członkami Zespołu Międzyresortowego oraz Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i wojewodami, przygotowało wniosek do Funduszu Solidarności UE.

Aby zapewnić właściwą koordynację prac związanych z szacowaniem strat wynikających z powodzi premier Donald Tusk powołał Międzyresortowy Zespół do spraw szacowania skutków powodzi w 2010 roku. Przewodniczącym zespołu jest Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w MSWiA, w jego skład wchodzą także przedstawiciele ministerstw: finansów, gospodarki, infrastruktury, pracy i polityki społecznej, rolnictwa i rozwoju wsi, środowiska oraz zdrowia, jak również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej.

Pomoc z Funduszu Solidarności ma formę jednorazowej dotacji, której wysokość ustalana jest indywidualnie przez Komisję Europejską na podstawie informacji udzielonych przez państwo członkowskie.

Z pieniędzy pochodzących z funduszu będzie można pokryć część wydatków publicznych, związanych z usuwaniem skutków powodzi w obiektach użyteczności publicznej. Wsparcie ze środków unijnych pozwoli na pokrycie kosztów niezbędnych napraw w infrastrukturze energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej, a także w telekomunikacji, transporcie drogowym, w służbie zdrowia i szkolnictwie. Pieniądze umożliwią także prowadzenie prac porządkowych na obszarach dotkniętych powodzią.

Dotacja pozwoli również na sfinansowanie działań służb ratowniczych pracujących na terenach powodziowych, a także na prowadzenie prac związanych z ochroną obiektów wchodzących w skład dziedzictwa kulturowego.

Ze środków funduszu nie są finansowane szkody powstałe w infrastrukturze komunalnej, które podlegają ubezpieczeniu. Nie jest również możliwe pokrycie strat prywatnych.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości