Wiadomości

Pięć lat ECK

Opublikowany: maj 7, 08:22

Utknąłeś na lotnisku w Salonikach, kupiłeś wadliwy produkt w brytyjskim sklepie internetowym – w takich sytuacjach od pięciu lat pomaga Europejskie Centrum Konsumenckie. Działalność ECK jest współfinansowana z budżetu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Europejskie Centrum Konsumenckie zostało utworzone w 2005 roku na mocy umowy między Komisją Europejską i Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Głównym zadaniem ECK jest informowanie o prawach konsumentów w Unii Europejskiej oraz pomoc prawna (formułowanie skarg, przesyłanie dokumentów) i organizacyjna dotycząca sporów transgranicznych. Słabsi uczestnicy rynku mogą liczyć na wsparcie w dochodzeniu roszczeń wobec zagranicznego przedsiębiorcy oraz polubownym rozwiązaniu sporu. Działalność Centrum jest finansowana przez UOKiK oraz Komisję Europejską. Do końca 2009 roku Urząd przeznaczył ponad 1170 000 złotych na jego działalność.

ECK należy do Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich działającej na terenie całej Unii Europejskiej oraz Islandii i Norwegii. Nowa sieć została utworzona w 2005 roku w wyniku połączenia dwóch istniejących poprzednio: Europejskich Centrów Konsumenckich (Euroguichets), które udostępniały informacje oraz zapewniały wsparcie w sprawach transgranicznych oraz Europejskiej Sieci Pozasądowej (EEJ-Net) – pomagającej konsumentom rozwiązywać spory drogą pozasądową z wykorzystaniem mediacji czy arbitrażu.

Informacje na temat sposobu rozwiązywania konsumenckich sporów transgranicznych, można znaleźć na stronie internetowej www.konsument.gov.pl, otrzymać pocztą elektroniczną (info@konsument.gov.pl), telefonicznie – (22) 55 60 118, – lub faksem (22) 55 60 359. Poszkodowani konsumenci mogą również składać skargi korespondencyjnie – ECK mieści się w budynku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa.

Źródło: www.uokik.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości