Wiadomości

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie – kupujesz uważaj

Opublikowany: gru 27, 13:36

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie – kupujesz uważaj. Jeśli materiały pirotechniczne spełniają wymagania bezpieczeństwa oraz są używane zgodnie z instrukcją – nie stanowią zagrożenia. Przed nocą sylwestrową Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcja Handlowa przypominają

W okresie noworocznym wzrasta zainteresowanie konsumentów wyrobami pirotechnicznymi. W ostatnich tygodniach roku na zlecenie Urzędu Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrole wyrobów pirotechnicznych w całej Polsce. W pierwszej kolejności badanie przeprowadzono u importerów i hurtowników, a obecnie jest kontynuowane u detalistów.

Celem analizy jest ocena bezpieczeństwa oraz eliminowanie z obrotu tych towarów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia użytkowników. Przebadano 21 przedsiębiorców, w tym 13 importerów oraz u 8 hurtowników, oceniając bezpieczeństwo 222 partii produktów – m.in. petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie.

Kontrola wykazała, że większość dostępnych na rynku materiałów pirotechnicznych spełnia wymagania bezpieczeństwa. Inspekcja Handlowa zakwestionowała 23 partie produktów, główne nieprawidłowości to: brak wymaganych ostrzeżeń, nazwy wyrobu oraz danych przedsiębiorcy. Nadal dużym problemem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest używanie ich niezgodnie z instrukcją – co w wielu wypadkach stanowi zagrożenie dla życia.

W okresie wzmożonych zakupów materiałów pirotechnicznych zwracamy uwagę konsumentom, że ze względu na ich specyfikę, kupując należy sprawdzić czy:

  • obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna,
  • elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się, a części układu służącego do podpalenia nie obluzowują się i nie wypadają,
  • wrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania,
  • petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia,
  • dołączona jest instrukcja obsługi, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Źródło: www.uokik.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości