Wiadomości

Pełnomocnik załatwi sprawę przedsiębiorcy online

Opublikowany: lip 26, 10:58

Od 1 lipca 2013 r. pełnomocnicy przedsiębiorców mogą zarządzać wpisami swoich mocodawców online. Oznacza to, iż pełnomocnik przedsiębiorcy uwidoczniony we wpisie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może, w zależności od udzielonego mu pełnomocnictwa, elektronicznie zgłosić zmianę we wpisie, zawiesić lub wznowić wykonywanie działalności gospodarczej oraz wykreślić wpis.

CEIDG zyskała nową funkcjonalność, dostępną w sekcji „Moje konto” w zakładce „Moi mocodawcy”. Ułatwienie polega na tym, że pełnomocnicy mogą w imieniu swojego mocodawcy, w zakresie udzielonego pełnomocnictwa, dokonywać następujących czynności online:

zgłoszenie zmiany wpisu oraz danych nieobjętych wpisem do CEIDG (np. numer rachunku bankowego),
zgłoszenie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
zgłoszenie wznowienia wykonywania działalności gospodarczej i
zgłoszenie wykreślenia wpisu w CEIDG.
Jest to możliwe pod warunkiem posiadania podpisu elektronicznego z certyfikatem kwalifikowanym (więcej informacji) lub nieodpłatnego profilu zaufanego ePUAP (więcej informacji: http://epuap.gov.pl/wps/portal/E2_ZalozProfil).

Dodanie nowej funkcjonalności w systemie sprawdzi się, zwłaszcza w przypadku pełnomocników reprezentujących np. kilka firm. Konieczność wprowadzenia tego rozwiązania była od dawna sygnalizowana przez użytkowników.

Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, co zrobić, by ustanowiony pełnomocnik mógł dokonywać czynności online w naszym imieniu.

Przedsiębiorca ustanawia pełnomocnika (zgodnie z odrębnymi przepisami, np. Kodeksu Postępowania Administracyjnego, Kodeksu Cywilnego lub innymi).
Przedsiębiorca dopisuje pełnomocnika do CEIDG za pomocą wniosku o zmianę lub wskazuje go przy składaniu wniosku o wpis i wskazuje zakres jego pełnomocnictwa (zaznaczając odpowiednie rubryki we wniosku CEIDG-1).
Informacje o udzielonym pełnomocnictwie (dane pełnomocnika oraz zakres czynności) zostają uwidocznione przy wpisie przedsiębiorcy w systemie CEIDG.
Pełnomocnik uwidoczniony w CEIDG, który dotychczas nie posiadał konta w systemie CEIDG, musi je założyć przy użyciu podpisu elektronicznego lub nieodpłatnego profilu zaufanego ePUAP.
Pełnomocnik uzyskuje status „aktywny” – może już dokonywać operacji we wpisie swojego mocodawcy
***

Rejestr pełnomocnictw w ramach CEIDG działa od 1 stycznia 2012 r. Figuruje w nim już ponad 68 tys. osób lub firm. Rejestr jest źródłem informacji – przy wpisie dotyczącym danego przedsiębiorcy widnieją dane dotyczące ustanowionego przez niego pełnomocnika i rodzaju udzielonych mu pełnomocnictw. Dzięki uwidocznieniu tej informacji, pełnomocnik nie musi posługiwać się odrębnym pełnomocnictwem w bezpośrednim lub listownym kontakcie z urzędem, a urzędnik nie pobiera od niego z tego tytułu opłaty skarbowej.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości