Wiadomości

Parlament europejski - debaty nad rynkiem gazu i energii, roamingiem i rozliczeniem budżetu UE

Opublikowany: kwi 23, 09:00

Kwietniowa sesja rozpoczęła się wyjątkowo we wtorek, gdyż poniedziałek jest drugim dniem prawosławnej Wielkanocy. Po otwarciu sesji plenarnej w Strasburgu posłowie uczcili minutą ciszy pamięć ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego przekazał wyrazy głębokiego współczucia rodzinom i bliskim ofiar. Parlament debatował też nad obniżeniem stawek roamingowych, liberalizacją rynku energii i gazu oraz wziął pod lupę realizację budżetu UE w 2007 roku.
„Jesteśmy wstrząśnięci wymiarem tej katastrofy i jej skutkami” – powiedział Hans-Gert Pöttering otwierając sesję plenarną PE w Strasburgu. „Tragedia dotknęła 40 tysięcy osób, co trzeci dom w regionie nawiedzonym przez trzęsienie ziemi został zniszczony. Myślami jesteśmy z osobami dotkniętymi przez tę tragedię, które straciły bliskich i tymi, którzy zostali bez dachu nad głową”.

Przewodniczący PE przekazał wyrazy współczucia rodzinom ofiar i solidarności z obywatelami Włoch w czasie żałoby.

Liberalizacja rynku energii i gazu

Oddzielenie działalności obrotowej i wytwórczej od przesyłowej, wzmocnienie uprawnień regulacyjnych, upowszechnianie inteligentnych systemów pomiarowych, a przede wszystkim wzmocnienie praw konsumenta i ochrona najbardziej wrażliwych odbiorców, to główne założenia trzeciego etapu liberalizacji rynku energii. Po wielu miesiącach negocjacji Parlament Europejski zbliża się do przyjęcia pakietu dyrektyw i rozporządzeń, które stanowią kolejny krok w budowie europejskiego rynku energii i gazu. Debata odbyła się we wtorek, głosowanie w środę, 22 kwietnia 2009.

Tańszy roaming

Stawki opłat za rozmowy głosowe, wiadomości tekstowe i korzystanie z Internetu za pośrednictwem telefonów komórkowych w roamingu międzynarodowym zostaną obniżone od 1 lipca 2009 roku. Parlament Europejski debatował nad nowym rozporządzeniem, uzgodnionym uprzednio z rządami państw członkowskich. Przedłuża ono i rozszerza zakres rozporządzenia w sprawie usług roamingowych z 2007 roku.

Rozporządzenie nie określa wysokości stawek opłat roamingowych, lecz nakłada górne pułapy cen, poniżej których operatorzy telefonii komórkowej będą mogli konkurować na rynku oferując niższe ceny za rozmowy telefoniczne. Od 1 lipca 2009 roku stawki nie mogą być wyższe niż € 0,43 za minutę za połączenia wychodzące i nie wyższe niż € 0,19 za minutę za połączenia przychodzące. Projekt przewiduje dalsze obniżki w kolejnych latach.

Absolutorium budżetowe za rok 2007

Na kwietniowej sesji w Strasburgu, Parlament podejmie decyzję w sprawie absolutorium z wykonania budżetu za rok 2007. Absolutorium to inaczej potwierdzenie, że pieniądze podatników z budżetu zostały wykorzystane zgodnie z zasadami. Aż cztery piąte unijnych pieniędzy przechodzi przez ręce rządów państw członkowskich. Dlatego posłowie domagają się, by władze krajowe wzięły też na siebie odpowiedzialność za wydatki z budżetu Unii.

O kształcie budżetu Unii Europejskiej decydują Parlament Europejski i ministrowie finansów krajów członkowskich. Jednak pieniądze ze wspólnej kasy wydają przede wszystkim organy administracji poszczególnych państw oraz Komisja Europejska. Każda z instytucji UE posiada też swój własny budżet, który pokrywa koszty zatrudnienia pracowników, tłumaczeń, eksploatacji budynków i inne wydatki bieżące.

Co roku, w kwietniu, parlamentarna Komisja Kontroli Budżetowej podsumowuje wyniki kontroli wydatków za rok finansowy, który zakończył się szesnaście miesięcy wcześniej. Dlatego obecne absolutorium obejmuje wykonanie budżetu w 2007.

We wtorek, na sesji plenarnej w Strasburgu posłowie debatowali nad udzieleniem absolutorium. Wcześniej, 16 marca, Komisja Kontroli Budżetowej zagłosowała za odłożeniem ostatecznego rozliczenia budżetu. Zastrzeżenia posłów wzbudziły wydatki administrowane przez Radę Unii Europejskiej oraz dyscyplina finansowa Europejskiego Kolegium Policyjnego.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości