Wiadomości

Palament europejski szykuje ułatwienia dla użytkowników internetu

Opublikowany: paź 2, 05:01

Przygotowywana właśnie reforma unijnego sektora telekomunikacji, ma na celu wzmocnienie praw konsumentów i ochrony danych. Nowe prawo zawarte “pakiecie telekomunikacyjnym”, nad którym w środę zagłosują posłowie, dotyczy ponad dwustu milionów europejskich użytkowników internetu. Od pewnego czasu w sieci krążą pogłoski, że niektóre przepisy zagrażają internetowej prywatności. “To fałszywy alarm” – uspokaja poseł Malcolm Harbour.

Brytyjski konserwatysta Malcolm Harbour jest odpowiedzialny za opracowanie przepisów regulujących prawa użytkowników komunikacji elektronicznej: internetu i sieci komórkowych. Przygotowany przez niego projekt ustala również zasady przetwarzania danych osobowych i ochrony prywatności w sektorze łączności elektronicznej.

Rachunki-niespodzianki i taryfy-łamigłówki trafią do lamusa

W wielu krajach UE przed użytkownikiem, który chciałby zmienić operatora telefonii komórkowej piętrzą się liczne trudności. Posłowie chcą, by na przejście z jednej sieci do drugiej wystarczyły 24 godziny. Zanim podpiszemy umowę z dostawcą telefonii komórkowej lub internetu, operator będzie miał obowiązek poinformować nas o wszystkich dodatkowych kosztach i opłatach na przykład za zmianę taryfy, czy operatora.

Posłowie chcą, aby klienci otrzymywali podobną informację na temat ewentualnych ograniczeń usługi – na przykład w sytuacji gdy operator sieci komórkowej blokuje możliwość wykonywania połączeń telefonii internetowej.

112 Pomocy!!!

Od 2002 roku na terenie Unii Europejskiej obowiązuje wspólny numer alarmowy 112. Na razie jednak wezwać pomoc w ten sposób mogą tylko użytkownicy telefonów stacjonarnych i komórkowych. Propozycja posłów nakłada obowiązek wprowadzenia wspólnego numeru alarmowego również na operatorów telefonii internetowej VOIP oraz na dostawców innych usług elektronicznej komunikacji głosowej. Ludzie starsi i niepełnosprawni powinni mieć ułatwiony dostęp do telefonów alarmowych.

Efekt współpracy

Prace nad projektem reguluje specjalna procedura ściślejszej współpracy między komisjami. Przewiduje ona tryb przyjmowania poprawek komisji opiniodawczych bez głosowania w komisji odpowiedzialnej, którą w tym wypadku jest komisja Rynku Wewnętrznego IMCO.

Zmiany w przepisach przedstawiła także Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE), gdyż jej obowiązki pokrywają się z zakresem obowiązywania nowego prawa.

Piraci w rękach państw członkowskich

Poprawki, o których piszą na swoich blogach bojownicy o wolność internetu zgłosili właśnie posłowie z komisji LIBE. Chcą oni, aby krajowe urzędy odpowiedzialne za regulację telekomunikacji mogły za zgodą użytkowników zbierać dane pozwalające śledzić aktywność internetową. Gdyby doszło na przykład do naruszenia własności intelektualnej – choćby przy kopiowaniu muzyki, czy filmów z sieci – krajowy urząd nadzoru mógłby wówczas zażądać, by operator ostrzegł łamiącego prawo użytkownika. Propozycja LIBE nie zyskała powszechnej aprobaty posłów. Dlatego w środę Parlament może odrzucić poprawki.

Niemiecki liberał Alexandro Alvaro, który przygotował sprawozdanie w imieniu komisji LIBE, w uzasadnieniu swojego wniosku podkreśla jednak, iż: “zapewnienie […] prawa do ochrony prywatności i danych w sferze łączności elektronicznej, jest jednym z zasadniczych aspektów integracyjnego społeczeństwa informacyjnego, umożliwiającym niezakłócony rozwój i wprowadzanie na szeroką skalę nowych, innowacyjnych usług i zastosowań użytkowych.”

Osiemset poprawek

Pakiet telekomunikacyjny nowelizuje dotychczasowe przepisy i dostosowuje je do szybko postępujących zmian technologicznych oraz do rozwoju tego segmentu rynku. Debata nad czterema propozycjami wchodzącymi w skład pakietu odbyła się podczas poprzedniej sesji plenarnej. O kształt nowych przepisów intensywnie zabiegały grupy interesów: organizacje konsumenckie i przedstawiciele sektora telekomunikacji. Do wszystkich propozycji zawartych w pakiecie posłowie złożyli łącznie około ośmiuset poprawek.

Projekt zmian prawa telekomunikacyjnego znajduje się na etapie pierwszego czytania. Projekt legislacyjny Komisji Europejskiej z poprawkami, które Parlament naniesie w środowym głosowaniu trafi następnie do Rady. Gdy Rada nie zgodzi się ze wszystkimi zmianami przyjętymi przez Parlament, nowe prawo wróci ponownie pod obrady w drugim czytaniu.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości