Wiadomości

Pakiet działań antykryzysowych w ramach Programu Kapitał Ludzki

Opublikowany: maj 21, 14:27

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, wykorzystując Fundusze Europejskie, pomaga złagodzić negatywne skutki kryzysu gospodarczego. W sytuacji osłabienia koniunktury na rynku pracy, działania MRR pozwolą zasilić gospodarkę kwotą niemal 700 mln zł w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Najważniejsze mechanizmy antykryzysowe planowane w Programie Kapitał Ludzki:

  • Specjalne, jednorazowe dodatki dla osób, które znalazły pracę w odległości powyżej 50 km od dotychczasowego miejsca zamieszkania – na pokrycie kosztów dojazdu lub osiedlenia się w nowym miejscu (dostępne dla osób uczestniczących w realizacji projektów w Poddziałaniu 6.1.1 oraz 8.1.2).
  • Wysokość dofinansowania to równowartość sześciokrotności pełnego zasiłku dla bezrobotnych, co będzie alternatywą dla świadczenia finansowanego z Funduszu Pracy, przysługującego osobie bezrobotnej, która utraciła pracę.
  • Pokrycie połowy różnicy pomiędzy poprzednią (wyższą) a obecną (niższą) płacą brutto pracownika (maksymalnie za okres 6 miesięcy).
  • Sfinansowanie specjalistycznych szkoleń lub studiów podyplomowych dla wysoko wykwalifikowanych pracowników zwolnionych z przyczyn zakładu pracy (np. pracowników zwolnionych w sektorze usługowym, w tym branży finansowej).
  • Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla pracowników objętych programem zwolnień monitorowanych.
  • „Szybka ścieżka” oceny wniosków o dofinansowanie projektu – czas oceny wniosku zostanie skrócony do 30 dni (w ramach konkursów ogłaszanych i przeprowadzanych w ramach Poddziałania 6.1.1, Działania 6.2 oraz Poddziałania 8.1.2).

Opracowywany pakiet rozwiązań umożliwi szybsze i skuteczniejsze reagowanie na zmiany sytuacji społeczno-ekonomicznej. Dodatkowe ułatwienia pozwolą zwiększyć i lepiej ukierunkować wsparcie na obszary najbardziej narażone na skutki spowolnienia gospodarczego.

Źródło: www.mrr.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości