Wiadomości

Orzeczenie o niedopuszczalności skargi Powiernictwa Pruskiego w sprawie przejęcia po wojnie majatków niemieckich

Opublikowany: paź 13, 14:05

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu w dniu 7 października 2008 r. podjął decyzję o niedopuszczalności skargi Powiernictwa Pruskiego z dnia 15 listopada 2006 r., do której były dołączone 23 pozwy obywateli niemieckich, przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu przejęcia po wojnie ich rodzinnych majątków.

Orzeczenie Trybunału jednoznacznie wskazuje, że dokonał on obiektywnej i wszechstronnej analizy skargi Powiernictwa Pruskiego w świetle faktów historycznych, a także prawa międzynarodowego i polskiego prawa powojennego dotyczącego przejęcia majątków poniemieckich, i uznał, że w każdym z rozpatrywanych aspektów tej sprawy skarga podlega odrzuceniu w świetle postanowień Konwencji Europejskiej o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z dnia 4 listopada 1950 r. oraz Protokołu Nr 1 do tej Konwencji.

W konkluzji Trybunał stwierdził, że art. 1 powołanego wyżej Protokołu nie może być interpretowany jako nakładający na państwo będące stroną tego Protokołu jakiegokolwiek ogólnego obowiązku zwrotu własności przekazanej mu przed ratyfikacją powyższej Konwencji. W konsekwencji Trybunał uznał, że Państwo Polskie nie ma obowiązku wydania ustaw o rehabilitacji, zwrocie skonfiskowanej własności lub rekompensatach za własność utraconą przez indywidualne osoby.

Orzeczenie Trybunału jest satysfakcjonujące dla Polski. Uwzględnia ono stanowisko prawne Rządu polskiego w tej sprawie, wielokrotnie prezentowane w kraju i na płaszczyźnie międzynarodowej. Potwierdza również trafność stanowiska prawnego przedstawionego we wspólnej ekspertyzie sporządzonej w 2004 r. przez profesorów Jana Barcza i Jochena Froweina na zlecenie Rządów RP i RFN dotyczącej roszczeń z Niemiec przeciwko Polsce w związku z drugą wojną światową.

Stanowisko Trybunału stanowi potwierdzenie konsekwentnej linii jego orzecznictwa, zawartego we wcześniejszych orzeczeniach, wydanych w odniesieniu do innych tego rodzaju skarg np. przeciwko Republice Czeskiej, Rumunii i Republice Federalnej Niemiec.

Orzeczenie to wskazuje, że ewentualne inne tego rodzaju skargi nie miałyby szans powodzenia w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Źródło: www.msz.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości