Wiadomości

Opóźnienia w cyklu kształcenia a kontynuacja nauki – nowe rozporządzenie

Opublikowany: lip 14, 13:58

Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas podpisała rozporządzenie w sprawie przypadków, w jakich do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat oraz przypadków, w jakich osoba, która ukończyła gimnazjum, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy. Rozporządzenie to zostało przekazane do podpisu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 września 2012 r.

Obowiązek uczęszczania do szkoły obejmuje osoby, które nie ukończyły gimnazjum oraz mają mniej niż 18 lat. Rozporządzenie ułatwi realizację tego obowiązku osobom, które ukończyły 16 lat oraz mają opóźnienie w cyklu kształcenia i nie rokują ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dzieci i młodzieży. Przepisy rozporządzenia umożliwiają bowiem takim osobom uczęszczanie do szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dorosłych.

Ponadto rozporządzenie zwiększa szanse na uzyskanie wykształcenia przez osoby, które ukończyły 16 lat i mają opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową lub zdrowotną, uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole ponadgimnazjalnej dla młodzieży. Osoby te będą mogły podjąć naukę w szkole ponadgimnazjalnej dla dorosłych.

Rozporządzenie uwzględnia także zmiany w kształceniu zawodowym, które rozpoczną się od 1 września 2012 r. – osoby niepełnoletnie, które ukończyły gimnazjum, mają skończone 15 lat, ale ze względów zdrowotnych lub spowodowanych sytuacją życiową nie mogą podjąć nauki w szkole ponadgimnazjalnej, zyskają możliwość wyboru innej ścieżki kształcenia. Będą one mogły realizować obowiązek nauki na kwalifikacyjnym kursie zawodowym. Dotyczy to także osób niepełnoletnich przebywających w zakładzie karnym, areszcie śledczym, zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich.

Źródło: www.men.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości