Wiadomości

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Opublikowany: lut 13, 12:56

Zgodnie z art. 273 ust. 3 ustawy – Prawo ochrony środowiska opłaty za poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, wydobywanie kopaliny ze złoża, podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz podziemne składowanie odpadów uregulowane przepisami ustawy Prawo geologiczne i górnicze są opłatami za korzystanie ze środowiska.

Na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981), obowiązującej od dnia 1 stycznia 2012 r., przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na:

1) poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, wnosi opłatę na zasadach określonych w art. 133 ww. ustawy,
2) wydobywanie kopaliny ze złoża, wnosi opłatę eksploatacyjną na zasadach określonych w art. 134 ww. ustawy,
3) podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji albo podziemne składowanie odpadów, wnosi opłatę na zasadach określonych w art. 135 ww. ustawy.

Wymagania dotyczące opłat wymienionych w punkcie 2 i 3 określa art. 137 przywołanej ustawy. Przewiduje on, że przedsiębiorcy prowadzący te działalności co pół roku przedkładają organowi koncesyjnemu i wierzycielom informację dotyczącą opłaty za wydobytą kopalinę, podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz podziemne składowanie odpadów, zgodnie z wzorami określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska. Przedsiębiorca samodzielnie ustala wysokość należnej opłaty za okres rozliczeniowy (półrocze) i wnosi ją na rachunki bankowe podmiotów wskazanych w art. 137 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze. Stawki opłat wymienionych w punkcie 1, 2 i 3 podlegają corocznej waloryzacji i są ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”. Do ustalenia opłaty eksploatacyjnej przyjmuje się stawki określone na dany rok kalendarzowy w obwieszczeniach Ministra Środowiska.
Jeżeli wysokość opłaty należnej za okres rozliczeniowy nie przekracza 300 zł, obowiązek jej zapłaty nie powstaje.

Artykuł 217 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze przewiduje, że do opłat eksploatacyjnych należnych za okres sprzed wejścia w życie ustawy stosuje się dotychczasowe przepisy. Oznacza to, że do opłat powstałych za okres do dnia 31 grudnia 2011 r. zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947, z późn. zm.).

Przedsiębiorca wydobywający kopalinę ze złoża wnosi opłatę eksploatacyjną na zasadach określonych w art. 84 tej ustawy.
Do określenia opłaty eksploatacyjnej przyjmuje się stawkę z rozporządzenia Rady Ministrów.

Przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, składowania odpadów oraz magazynowania substancji w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych, wnosi opłatę na zasadach określonych w art. 85 tej ustawy wg stawek ogłoszonych w obwieszczeniu Ministra Środowiska.

Przedsiębiorca samodzielnie ustala opłatę eksploatacyjną oraz opłatę za bezzbiornikowe magazynowanie substancji, podziemne składowanie odpadów i wnosi je kwartalnie na rachunki bankowe podmiotów określonych w art. 86 tej ustawy.

Źróło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości