Wiadomości

Opłaty lotniskowe: podróżni skorzystają ze wspólnych zasad

Opublikowany: paź 21, 08:29

W środę wieczorem Parlament Europejski będzie debatował nad dyrektywą ustanawiającą jednolite zasady naliczania opłat lotniskowych przez porty lotnicze na terenie Wspólnoty. Nowe prawo ograniczy możliwości nadużywania dominującej pozycji na rynku i zapewnieni zrównoważony rozwój sektora lotniczego w Europie. Państwa członkowskie zaakceptowały wszystkie kluczowe poprawki zgłoszone przez Parlament w pierwszym czytaniu, co pozwoli zakończyć prace legislacyjne nad tym projektem.

Proponowana dyrektywa będzie mieć zastosowanie do wszystkich portów lotniczych obsługujących rocznie ponad 5 milionów pasażerów oraz do portu o największym ruchu pasażerskim w każdym państwie członkowskim. Propozycja Komisji Europejskiej zakładała objęcie zakresem dyrektywy lotnisk obsługujących rocznie ponad 1 milionów pasażerów, jednak Parlament Europejski przekonał Radę, że wiele mniejszych lotnisk, które znalazłyby się w obszarze regulowanym dyrektywą, nie posiada możliwości zajęcia dominującej pozycji na rynku.

Na podstawie nowych przepisów wszystkie porty lotnicze będą związane wspólnymi zasadami dotyczącymi wymiany informacji, przejrzystości i zasad poboru opłat lotniskowych. Parlament wprowadził do projektu dyrektywy zapisy, które z jednej strony chronią użytkowników portów lotniczych przed dyskryminacją przy pobieraniu opłat lotniskowych, ale jednocześnie pozwalają różnicować opłaty lotniskowe ze względu na kwestie interesu publicznego i ogólnego, w tym kwestie środowiskowe.

Coraz większy ruch

W kształcie proponowanym przez posłów, dyrektywa obejmie 67 europejskich portów lotniczych, w tym warszawskie Okęcie jako jedyne z polskich lotnisk. Szacuje się, że do 2010 roku, kiedy dyrektywa wejdzie w życie jej przepisom podlegać będzie już 77 europejskich portów lotniczych.

Niemiecki socjalista Ulrich Stockmann, który jako sprawozdawca kieruje parlamentarnymi pracami nad dyrektywą wyjaśnia, iż “przepisy będą chroniły pasażerów przed nadmiernie wśrubowanymi opłatami za start i lądowanie”. Poseł dostrzega również korzyści dla mieszkańców, gdyż różnice w wysokości opłat będą zależały między innymi od tego, w jakim stopniu lotnisko spełnia normy ochrony środowiska (na przykład w zakresie hałasu wytwarzanego przez samoloty).

Z inicjatywy Parlamentu wprowadzono dokładniejsze zapisy precyzujące definicje opłat lotniskowych, sieci portów lotniczych, poziomu jakości usług, jakie ma świadczyć dany zarządzający portem lotniczym w zamian za opłatę lotniskową oraz finansowania nowych projektów w zakresie infrastruktury.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości