Wiadomości

Opiniowanie planów miejscowych przez prezesa UKE

Opublikowany: paź 12, 08:25

Prezes UKE przedstawia kolejne postanowienia dotyczące sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego.

Szanowni Państwo Wójtowie, Burmistrzowie, Prezydenci Miast!

Na podstawie art. 23 w związku z art. 17 pkt. 6 lit. d ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz w związku z art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej opiniuje w zakresie telekomunikacji projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Prezes UKE ocenia projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod względem zgodności z art. 46 ust. 1 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Pozytywne zaopiniowanie w zakresie telekomunikacji umożliwia brak istnienia zakazów czy też rozwiązań uniemożliwiających realizację inwestycji celu publicznego w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej. W przeciwnym razie Prezes UKE opiniuje plan miejscowy negatywnie. Niestety Prezes UKE zaopiniował do tej pory negatywnie 770 planów miejscowych, co stanowi około 40% wszystkich opiniowanych.

Przypominam również, że zgodnie z brzmieniem art. 48 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych Prezesowi UKE, jako jedynemu organowi opiniującemu przysługuje uprawnienie do zaskarżenia uchwały w sprawie uchwalenia planu miejscowego – w zakresie telekomunikacji. W przypadku nieuwzględnienia uwag Prezesa UKE, zawartych w opiniach negatywnych oraz skarg inwestorów, zainteresowanych przedsięwzięciami z zakresu telekomunikacji na terenach objętych planem miejscowym, negatywnie zaopiniowanym przez Prezesa UKE, uprawnienie do zaskarżania w zakresie telekomunikacji uchwały w sprawie uchwalenia planu, będzie wykonywane.

W związku z powyższym zachęcam do zapoznania się z poniższymi kolejnymi już postanowieniami, których należy unikać, aby plan miejscowy mógł być pozytywnie zaopiniowany w zakresie telekomunikacji:

1. Zakaz lokalizowania urządzeń infrastruktury technicznej konkurujących wysokością lub wielkością kubatury z obiektami przeznaczenia podstawowego. 2. Zasięg uciążliwości dla środowiska prowadzonej na przedmiotowym terenie działalności gospodarczej, winien być bezwzględnie ograniczony do granic obszaru, do którego inwestor posiada tytuł prawny. 3. W granicach planu nie ustala się lokalizacji inwestycji celu publicznego, o której mowa w przepisach art. 2 ust. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 4. W granicach planu nie ustala się inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, należących do zadań własnych gminy. 5. Dopuszcza się lokalizację masztów telefonii komórkowej wyłącznie na terenach będących własnością gminy.

Dodatkowo ponownie zwracam się z prośbą, aby projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego były, jeśli to jest możliwe, przekazywane do zaopiniowania w wersji elektronicznej na nośniku cyfrowym.

Źródło: www.uke.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości