Wiadomości

Ograniczenie "handlu wierzytelnościami" zakładów opieki zdrowotnej

Opublikowany: cze 16, 08:28

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, przedłożony przez ministra zdrowia.

W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano zmiany dotyczące ograniczenia „handlu wierzytelnościami”.
Wprowadzono przepis, na podstawie którego zgodę na taką procedurę będzie musiał wydać podmiot, który zakład utworzył. Powyższe ograniczenie ma dotyczyć wszystkich czynności prawnych, które w efekcie mogłyby doprowadzić do zmiany wierzyciela. Ich przyjęcie doprowadzi do ograniczenia wtórnego obrotu wierzytelnościami i tym samym wpłynie na obniżenie dodatkowych kosztów ponoszonych przez zakład opieki zdrowotnej.

Należy stwierdzić, że ograniczenie to nie zmniejsza wolności gospodarczej, przyczynia się natomiast do skutecznej kontroli nad zakładami opieki zdrowotnej podmiotów, które te zakłady utworzyły, np. jednostek samorządu terytorialnego. Brak tego unormowania mógłby doprowadzić do wstrzymania udzielania świadczeń zdrowotnych na danym terenie. Decyzję o zmianie wierzyciela podmiot założycielski będzie wydawał na podstawie analizy sytuacji finansowej oraz wyniku finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej za rok poprzedni i z uwzględnieniem konieczności zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych.

W projekcie zaproponowano ponadto zmiany dotyczące uzyskiwania środków finansowych na realizację programów lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych, niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie EFTA oraz innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, również niepodlegających zwrotowi.
Zgodnie z projektem będzie również możliwe przekazywanie dotacji jednostkom badawczo-rozwojowym, które są publicznymi zakładami opieki zdrowotnej.

Uchylono zobowiązanie do przeznaczania nie mniej niż 40 proc. kwoty, o którą wzrosło zobowiązanie Narodowego Funduszu Zdrowia, na wzrost wynagrodzeń pracowniczych. Z przeprowadzonych badań i informacji przekazywanych przez publiczne zoz-y wynika, że poziom wzrostu wynagrodzeń znacznie przekracza wzrost zapisany w ustawie, czyli 40 proc.

Źródło: www.premier gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości