Wiadomości

Odszkodowanie dla właściciela nieruchomości położonej przy wale przeciwpowodziowym

Opublikowany: paź 17, 14:45

Ograniczenia nałożone na właściciela nieruchomości położonej przy wale przeciwpowodziowym realizują cel publiczny i są konieczne w demokratycznym państwie prawnym.

16 października 2007 r. o godz. 13.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący odszkodowania dla właściciela nieruchomości położonej przy wale przeciwpowodziowym, sygn. K 28/06.

Stan faktyczny i prawny: Prawo wodne dla zapewnienia szczelności i stabilności wałów przeciwpowodziowych zabrania m.in. wykonywania obiektów budowlanych, kopania studni, sadzawek, dołów oraz rowów w odległości mniejszej niż 50 m. od stopy wału. Prawo wodne w sposób istotny ogranicza więc prawa właścicieli nieruchomości. Taka ustawowa ingerencja dokonana w interesie publicznym w prawo własności poprzez ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości nie pociąga jednak za sobą jakiejkolwiek możliwości domagania się przez właściciela odszkodowania. Powoduje to właśnie kwestionowany przepis, który w sposób wyraźny wyłącza przepisy pozwalające na dochodzenie odszkodowania. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie ograniczenie korzystania z nieruchomości wywołuje konsekwencje równoznaczne z ingerencją w prawo właściciela do niezakłóconego korzystania z rzeczy. Stanowi zatem postać wywłaszczenia w rozumieniu konstytucji. Właściciel nie może bowiem swobodnie dysponować własnością zgodnie z jej przeznaczeniem. Sytuacja ta narusza konstytucyjną zasadę słusznego odszkodowania za wywłaszczenie.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 185 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne w zakresie, w jakim wyłącza stosowanie przepisów o odpowiedzialności za szkody w sytuacji, o której mowa w art. 85 ust. 1 pkt 4 ustawy – Prawo wodne, jest zgodny z art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 21 ust. 2 Konstytucji.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości położonej w odległości mniejszej niż 50 m od wału przeciwpowodziowego mieszczą się w konstytucyjnych granicach dopuszczalności ograniczania prawa własności. Celem tej regulacji jest zabezpieczenie szczelności i stabilności jednych z najważniejszych obiektów chroniących przed powodzią oraz umożliwienie dotarcia do nich w każdych warunkach. Ma to zasadnicze znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia, życia i mienia obywateli oraz ochrony środowiska. Ograniczenia realizują więc cel publiczny i są konieczne w demokratycznym państwie prawnym. Nie naruszają istoty prawa własności, bo istnieje możliwość uzyskania zwolnienia od niektórych zakazów i nie niweczą podstawowych składników prawa własności, takich jak możliwość korzystania, pobierania pożytków czy rozporządzania własnością.

Źródło: www.trybunal.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości