Wiadomości

Odszkodowania od urzędników za rażące przekroczenia prawa

Opublikowany: gru 30, 08:54

Rząd popiera koncepcję zaproponowaną w projekcie poselskim ustawy, aby funkcjonariusze publiczni płacili odszkodowania za rażące przekroczenie prawa.

Zdaniem Rady Ministrów projekt zawiera jednak wady, które powinny zostać usunięte w dalszej pracy legislacyjnej. Wątpliwości budzi np. rola prokuratora, którego zadaniem ma być m.in. wzywanie do zapłaty odszkodowania przez funkcjonariusza publicznego, który rażąco złamał prawo. Rola taka, niezgodnie z przepisami, czyni z prokuratora swego rodzaju organ egzekucyjny. Ponadto, głównym zadaniem prokuratura jest ściganie przestępstw. Działalność organów administracji nie powinna więc pozostawać w jego zainteresowaniu, chyba że popełniono przestępstwo.

Według rządu, posłowie zaproponowali także zbyt szeroką definicję funkcjonariusza publicznego. Wynika z niej, że odpowiedzialnością objęto by wszystkich pracowników urzędów administracji, łącznie z tymi, którzy wykonują funkcje techniczne i nie mają wpływu na ostateczny kształt decyzji.

Rząd przypomina jednocześnie, że w Kodeksie karnym istnieje już pojęcie funkcjonariusza publicznego. Wprowadzanie równoległej definicji naruszy spójność systemu prawnego i obniży jakość stanowionego prawa. Ponadto z projektu poselskiego nie wynika także, w jakim trybie prowadzone ma być postępowanie wyjaśniające.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości