Wiadomości

Odpowiedzialność deliktowa za szkodę wyrządzoną, wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem.

Opublikowany: gru 14, 04:42

Zasady odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną, wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia określone są w art. 433 Kodeksu cywilnego (KC). Artykuł ten stwierdza, iż za szkodę w tych sytuacjach odpowiedzialny jest ten, kto pomieszczenie zamieszkuje, chyba, że szkoda nastąpiła na skutek działania siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec.

  • Obojętny jest tytuł prawny zajmującego mieszkanie, nieistotne czy jest on właścicielem, najemcą, użytkownikiem itp. Istotne jest faktyczne władanie pomieszczeniem a nie jego aspekt prawny.
  • Wyrzucenie, wylanie, wypadnięcie należy interpretować szeroko, następuje ono także do wewnątrz budynku, np. zalanie klatki schodowej, czy sąsiedniego mieszkania.
  • Odpowiedzialność z art. 433 KC opiera się na zasadzie ryzyka w związku z tym zajmujący pomieszczenie nie będzie mógł uchylić się od odpowiedzialności za szkodę w związku z brakiem jego winy.
  • Zajmujący mieszkanie będzie mógł uchylić się od odpowiedzialności w sytuacji, gdy szkoda wynika z działania siły wyższej, czyli zdarzenia zewnętrznego, nieprzewidywalnego i któremu nie da się zapobiec albo wyłącznie z winy poszkodowanego albo osób trzecich, za których zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec.
  • Osobami trzecimi, za które zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności to takie osoby, które znalazły się w jego pomieszczeniach bez jego woli i wiedzy. Nie są nimi np. znajomi zaproszeni na przyjęcie.

Jeżeli jakiś przedmiot został wyrzucony, wylany lub spadł z części budynku, która nie jest pomieszczeniem, np. z dachu, klatki schodowej za szkodę będzie odpowiadał na zasadach art. 415 KC bezpośredni tego sprawca.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości