Wiadomości

Oddając krew możesz skorzystać z ulgi podatkowej

Opublikowany: lip 31, 12:11

Z informacji Narodowego Centrum Krwi wynika, że w okresie letnim najczęściej zdarzają się niedobory krwi, spowodowane okresem urlopowym. Zgromadzona obecnie przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ilość krwi zaspokaja jedynie bieżące potrzeby systemu ochrony zdrowia. Odnotowywane jest stale rosnące zapotrzebowanie na krew i jej składniki, które wynika między innymi z wykonywania większej ilości wysokospecjalistycznych procedur medycznych wymagających transfuzji.

W związku z powyższym Ministerstwo Finansów przypomina, że od 2007 r. honorowi dawcy krwi mają prawo do dokonania odliczenia od uzyskanego dochodu wartości przekazanej krwi, (stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 9 lit.c, ust. 6b, ust. 7 pkt 2, ust. 13a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) oraz art. 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).

Odliczenie z tytułu darowizny krwi jest limitowane do wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanym na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z poźn. zm.) i wpisane jest w ogólny limit przysługujący z tytułu darowizn, wynoszący 6% dochodu podatnika.

Obecnie ekwiwalent pieniężny za 1 litr pobranej krwi wynosi 130 zł (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych wymagających przed pobraniem krwi zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów oraz wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew i związane z tym zabiegi (Dz. U. 263, poz. 2625).

Darowiznę krwi dokumentuje się dowodem, z którego wynika wartość tej darowizny, przy czym w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym oznaczonym symbolem PIT-37 lub PIT-36, składanym w terminie do 30 kwietnia następnego roku, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O. W załączniku tym wykazuje się wartość przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

Z omawianej ulgi mogą również korzystać podatnicy opodatkowujący swoje przychody zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Odliczenia dokonają wówczas w zeznaniu PIT-28 składanym w terminie do 31 stycznia następnego roku, łącznie z załącznikiem PIT/O.

Źródło; www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości