Wiadomości

Odbywanie kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym w systemie tygodniowym

Opublikowany: lip 24, 13:06

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym w systemie tygodniowym, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Rząd proponuje, aby skazani za drobne przestępstwa mogli odbywać tylko część wyroku w więzieniu, np. dwa dni w tygodniu. Przez resztę czasu pozostawaliby na wolności, ale pod kontrolą. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby skazane będą mogły nadal uczyć się lub pracować, opiekować osobą małoletnią, niedołężną lub chorą.

Propozycja – zgodnie z projektem ustawy – dotyczyć ma tylko osób skazanych na nie więcej niż 6 miesięcy pozbawienia wolności. Będą z niej mogli skorzystać także ci, których kara pozbawienia wolności jest nie dłuższa niż rok, jeżeli do jej zakończenia zostało nie więcej niż 6 miesięcy. O takiej formie kary decydować ma sąd penitencjarny m.in. na wniosek skazanego lub za jego zgodą na wniosek obrońcy, zawodowego kuratora sądowego, dyrektora zakładu karnego lub prokuratora.

Sąd penitencjarny ma wyznaczyć skazanemu dwa dni, które spędzi w zakładzie karnym. Przykładowo, skazani pracujący i uczący się od poniedziałku do piątku będą szli do więzienia w piątek popołudniu i zostaną tam do niedzielnego popołudnia.

Podczas odbywania kary skazany będzie musiał pozostawać w miejscu wskazanym przez sąd penitencjarny. Udzielając zezwolenia na ten rodzaj kary sąd, w trakcie przebywania skazanego na wolności, będzie mógł oddać go pod dozór, np.: zawodowego kuratora sądowego lub osoby godnej zaufania. Nie będzie ono przyznawane m.in. skazanym za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności, upośledzonym umysłowo, uzależnionym od alkoholu, środków odurzających lub psychotropowych. W projekcie ustawy wskazano, że zezwolenie zostanie cofnięte, np. gdy skazany, przebywając na wolności, popełni przestępstwo.

Rząd proponuje, aby ustawa weszła w życie 1 lipca 2008 r. i obowiązywała do 30 czerwca 2013 r. W tym czasie przedstawione rozwiązanie zostanie ocenione. Skarb Państwa może zaoszczędzić na zmniejszeniu liczby skazanych odsiadujących wyroki w więzieniach ponad 33 mln zł w 2008 r. i blisko 14 mln zł w 2009 r.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości