Wiadomości

Od świąt w UE przekraczamy granice bez pokazywania dokumentów!

Opublikowany: lis 21, 13:48

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia znikną kontrole na granicach Polski z krajami Unii Europejskiej oraz Norwegią i Islandią. W nocy z 20 na 21 grudnia 2007 r. zostaną podniesione wszystkie szlabany na naszej granicy lądowej i morskiej z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Aby wjechać do tych krajów, nie będziemy musieli pokazywać nawet dowodu osobistego. Kontrole na lotniskach zostaną zniesione dopiero wraz z nowym rozkładem lotów – 29 marca 2008 r.

Polska znajdzie się w tzw. strefie Schengen. Tym mianem określa się kraje, które zniosły kontrole na swych granicach. Podróżowanie wewnątrz tej strefy nie wymaga okazywania żadnych dokumentów i niczym nie różni się np. od dotychczasowego podróżowania po jednym kraju.
Do strefy Schengen do 20 grudnia 2007 r. należy 13 krajów UE: Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Luksemburg, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Austria, Grecja, Dania, Finlandia i Szwecja oraz pozostające poza wspólnotą Islandia i Norwegia. Po tej dacie strefa poszerzy się o kolejne 9 państw, nowych członków UE. Są to Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry.

W przyszłym roku zniesienie kontroli granicznych dla obywateli państw Schengen planują Szwajcarzy (od 1 listopada), w 2009 r. – Cypryjczycy, a w 20011 – Bułgarzy i Rumuni. Poza strefą Schengen pozostaje Wielka Brytania i Irlandia – jadąc tam wciąż napotkamy kontrole graniczne.

Wejście Polski i 8 pozostałych krajów do Schengen zostało przyspieszone o 10 dni, wedle planów miało nastąpić 1 stycznia 2008 r.. “Chcieliśmy zrobić prezent na Boże Narodzenia obywatelom nowych państw UE”, mówili dyplomaci z Portugalii. Ten właśnie kraj przewodniczy UE w drugim półroczu 2007 r.
Brak kontroli na zachodnich, południowych i północnych granicach Polski oznacza jednak ściślejsze kontrole na granicy wschodniej. Bo od tej pory to właśnie nasza wschodnia granica jest miejscem kontroli gości spoza UE, którzy chcą dostać się na obszar Wspólnoty. Eksperci unijni potwierdzili, że nasz kraj jest dobrze przygotowany do wejścia do strefy Schengen. W unijnych raporcie po wizytacji punktów granicznych napisano, że wszelkie wcześniejsze niedociągnięcia zostały naprawione, a supernowoczesny system komputerowy działa.

Poza Polskę – nadal przez przejścia graniczne

“Jeśli ktoś będzie się wybierał za granicę na święta, polecam podróż po północy 21 grudnia”, mówi ustępujący szef MSWiA Władysław Stasiak. “Polacy nie będą potrzebowali okazywać dokumentów, aby przekraczać granicę większości krajów europejskich. To dopełnienie naszej przynależności do Unii Europejskiej”.

Jednak zniesienie kontroli granicznych nie oznacza, że wyjeżdżając do sąsiadów, możemy zostawić dowód tożsamości w domu. “W każdej chwili może nas skontrolować policja. Ponadto dokumentu domaga się przy rejestracji wiele hoteli czy linii lotniczych”, tłumaczą unijni urzędnicy.

Otwarcie granic nie oznacza też, że będzie można przechodzić do sąsiadów w dowolnym miejscu, np. w górach, na przełaj lub też przez rzekę. Dalej jesteśmy zobowiązani do korzystania z przejść granicznych.
Z kolei obywatele krajów naszych wschodnich sąsiadów przed wjazdem do Polski będą musieli dostać wizę Schengen, która umożliwia podróżowanie po całej strefie, lecz jest droższa i trudniejsza do uzyskania niż dotychczas wizy narodowe. W lepszej sytuacji – choć dopiero od kwietnia 2008 roku – będą posiadacze Karty Polaka – patrz http://www.polacy.gov.pl/?1,2,53,200710. Po otrzymaniu tego dokumentu dostaną bezpłatną długoterminową wizę Schengen.

Ćwierć wieku znoszenia granic

Historia znoszenia kontroli granicznych między krajami Unii Europejskiej sięga połowy lat 80. XX w. 13 lipca 1984 roku Niemcy i Francja zawarły porozumienie w Saarbrücken. Była to dwustronna umowa w sprawie ułatwiania obywatelom obu państw przekraczania wspólnej granicy. Umowa ta dotyczyła jedynie kontroli na drogowych przejściach granicznych. Zmodyfikowaną umowę z Saarbrücken podpisały wkrótce kraje Beneluksu, mające już doświadczenie w funkcjonowaniu unii paszportowej. Dokument został ratyfikowany w 1985 roku w miejscowości Schengen (stąd nazwa).

Od 1986 r. funkcjonowała tzw. kontrola wzrokowa na granicy (pojazdy przejeżdżały punkt graniczny ze zmniejszoną prędkością, w uzasadnionych przypadkach były zatrzymywane). 26 marca 1995 r. całkowicie zniesiono kontrolę na granicach. W 1995 r. pełnoprawnymi członkami grupy Schengen stały się również Hiszpania i Portugalia. Włochy, Grecja i Austria natomiast pięć krajów nordyckich (Dania, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Islandia) uzyskały wówczas status obserwatorów. W następnych latach (1997-2001) kolejno dołączały one do grupy.

Co to jest wiza Schengen?

W roku 2001 Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie, zawierające wykaz krajów trzecich, których obywatele muszą posiadać wizy krótkoterminowe przy przekraczaniu zewnętrznych granic Państw Członkowskich oraz których obywatele są zwolnieni z tego wymogu.
Oznacza to, że wszystkie Państwa Członkowskie Schengen wydają wizy na takich samych warunkach z uwzględnieniem interesów innych państw. A zatem wiza wydana przez jedno Państwo Członkowskie Schengen jest ważna w innych państwach, co jest korzystnym rozwiązaniem dla obywateli krajów trzecich chcących odwiedzić więcej niż jedno Państwo Członkowskie Schengen. W wyjątkowych sytuacjach osoby, które nie spełniają wspólnych warunków wjazdowych otrzymują wizę ważną wyłącznie w wydającym ją Państwie Członkowskim Schengen. Do takich przypadków dochodzi ze względów humanitarnych, z przyczyn związanych z interesem krajowym lub zgodnością ze zobowiązaniami międzynarodowymi.

Osoby niebędące obywatelami UE, mieszkające na terytorium Państwa Członkowskiego, mają prawo do podróżowania po Unii Europejskiej (przez okres trzech miesięcy).

Na mocy przepisów dorobku Schengen, wizę może zastąpić ważny dokument pobytowy wydany przez Państwo Członkowskie Schengen, wraz z dokumentem podróży. A zatem obywatel trzeciego kraju może – po okazaniu paszportu i ważnego dokumentu pobytowego wystawionego przez Państwo Członkowskie Schengen – wjechać na krótki okres na teren innego Państwa Członkowskiego Schengen bez konieczności posiadania wizy. Powyższa zasada nie dotyczy dokumentów pobytowych wydawanych przez Zjednoczone Królestwo i Irlandię, ponieważ nie stosują one tych postanowień dorobku Schengen.

Źródło: www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości