Wiadomości

Od 2 marca 2006 roku zmienia się wysokość opłat sądowych w sprawach cywilnych.

Opublikowany: gru 13, 07:42

Wnosząc sprawę do sądu trzeba liczyć się z poniesieniem pewnych kosztów. Od 2 marca 2006 roku wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2005.167.1398) regulująca tą materię. W porównaniu z dotychczasową regulacją wprowadza ona z reguły korzystniejsze stawki opłat dla osób dochodzących swych praw w sądach.

Ustawa dzieli opłaty na 3 podstawowe grupy, opłatę stałą, która nie może być niższa niż 30 zł i wyższa niż 5000 złotych (art.12), opłatę stosunkową obecnie wynosi ona 8% po wejściu ustawy w życie 5 % wartości przedmiotu sporu jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 tyś. złotych (ar.13), opłatę podstawową wynosząca 30 złotych pobieraną, gdy przepisy nie przewidują wniesienia innej opłaty (art.14).

Jako przykłady opłaty stałej można podać, iż za wniesienie wniosku w postępowaniu nieprocesowym będzie to kwota 40 złotych, skarga na czynność komornika 100 złotych, za wniesienie pozwu o rozwód, separację, ochronę dóbr osobistych 600 złotych, w znacznej części spraw między rodzicami a dziećmi oraz między małżonkami opłata za wniesienie pozwu wynosi 200 złotych.

Należy pamiętać, że opłata sądowa (tzw. wpis) to kwota pieniężna, którą wpłaca się do kasy sądu wnosząc pismo np. pozew. Wniesienie jej nie jest równoznaczne z tym, że nie poniesie się innych kosztów sądowych. Koszty sądowe to pojęcie szersze od opłaty sądowej i obejmuje np. koszty powołanych w sprawie biegłych. Niejednokrotnie koszty sądowe mogą z tego względu przewyższać nawet wielokrotnie wniesiony wpis.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości