Wiadomości

Oczekiwanie na wizytę u lekarza specjalisty może być krótsze

Opublikowany: lip 30, 08:48

Obecnie medyczną opiekę specjalistyczną mogą sprawować jedynie lekarze specjaliści, którzy zdobywają tytuł specjalisty w procesie długotrwałego kształcenia podyplomowego. W Polsce brak jest wystarczającej kadry medycznych specjalistów, a w ostatnich latach niedobór ten stał się bardzo dotkliwy dla pacjentów (wyjazdy specjalistów do innych państw UE, ograniczenia czasu pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo).

Celem propozycji zawartych w założeniach do nowelizacji ustawy jest wprowadzenie możliwości uzyskania przez lekarzy umiejętności, które będą potwierdzone świadectwami zdobycia określonych kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Świadectwa umiejętności mają być zdobywane znacznie szybciej, niż specjalizacje. Czas trwania szkolenia z zakresu umiejętności będzie wynosić od pół roku do dwóch lat. Program szkolenia będzie określony przez ministra zdrowia. Wprowadzenie tych rozwiązań spowoduje większą dostępność usług medycznych i zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów.

Zgodnie z założeniami, koszty szkolenia i egzaminu będą pokrywać lekarze lub podmioty, które skierują lekarza na szkolenie. Zakłada się, że dla każdej umiejętności egzamin będzie przeprowadzany jeden raz w roku. Centrum Egzaminów Medycznych opracuje zagadnienia i pytania testowe, a następnie przeprowadzi państwowy egzamin umiejętności.

Zgodnie z założeniami, do zadań Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego należeć będzie opracowanie programów umiejętności, prowadzenie akredytacji podmiotów prowadzących szkolenia, prowadzenie rejestrów lekarzy uczestniczących w szkoleniach

W projekcie nowelizacji ustawy zostaną określone formy szkolenia zawodowego lekarzy pozostających w stosunku pracy lub służby. Przyjmuje się, że szkolenie będzie się odbywać w ramach płatnego urlopu szkoleniowego.

Zakłada się, że uznawane mają być szkolenia odbyte uprzednio w Polsce lub za granicą jako odpowiadające realizacji całości lub części programu danej umiejętności i dopuszczenia lekarza do egzaminu. Minister zdrowia określi w rozporządzeniu katalog specjalizacji, których posiadanie ma być uznane za równoważne z posiadaniem określonych umiejętności.

Zgodnie z założeniami, w projekcie znajdą się przepisy określające szczegółowe zasady akredytacji jednostek prowadzących szkolenia w zakresie umiejętności. Przyjmuje się, że akredytacja będzie udzielana na 5 lat. Nadzór nad jednostką posiadającą akredytację ma sprawować dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. On też będzie podejmował decyzję w sprawie wniosku lekarza o uznaniu szkoleń krajowych lub zagranicznych (w całości lub części) za równoważne ze zrealizowaniem programu przewidzianego dla danej umiejętności.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości