Wiadomości

Ochrona oznaczeń geograficznych

Opublikowany: gru 18, 08:46

Dnia 11 grudnia 2009 r. negocjatorzy Unii Europejskiej i Szwajcarii zakończyli negocjacje mające doprowadzić do zawarcia dwustronnej umowy w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych produktów rolnych i środków spożywczych pochodzących z tych krajów. Projekt wniosku, po przyjęciu wstępnych procedur, pozwoli zapewnić ochronę oznaczeń geograficznych każdej ze stron na terytorium drugiej strony.

Projekt dotyczy około ośmiuset oznaczeń geograficznych (OG) dotychczas zarejestrowanych w UE oraz około dwudziestu oznaczeń zarejestrowanych w Szwajcarii. Jako że obowiązująca od dnia 1 czerwca 2002 r. umowa między UE i Szwajcarią w sprawie handlu produktami rolnymi obejmuje już ochroną wina i wyroby spirytusowe, obecnie zostanie ona poszerzona o cały wachlarz produktów objętych oznaczeniem geograficznym. W projekcie umowy przewidziano również mechanizm zakładający konsultacje i jej regularną aktualizację, co pozwoli w szczególności na uwzględnianie nowych oznaczeń geograficznych.

Projekt odzwierciedla wolę państw członkowskich, aby promować ochronę oznaczeń geograficznych na arenie międzynarodowej. Jest on również wyrazem zbieżności stanowisk Unii Europejskiej i Szwajcarii w tej dziedzinie.

Ponadto zawarcie umowy o ochronie OG między UE a Szwajcarią wpłynie pozytywnie na handel dwustronny między tymi krajami, a w szczególności na eksport unijnych produktów rolnych o dużej wartości dodanej. Warto wspomnieć, że Szwajcaria zajmuje trzecią pozycję po USA i Rosji pod względem wartości eksportu (4,8 mld euro) w handlu dwustronnym surowcami i przetworzonymi produktami rolnymi. Dużą część tego eksportu stanowi bardzo szeroka gama produktów wysokiej jakości. Projekt umowy z całą pewnością wpłynie nie tylko na umocnienie pozycji produktów spożywczych chronionych oznaczeniem geograficznym na rynku szwajcarskim, ale również bardziej ogólnie, pozytywnie wpłynie na politykę jakości Unii Europejskiej umocni politykę jakości Unii Europejskiej.

Źródło: www.ukie.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości