Wiadomości

Obowiązek alimentacyjny krewnych w różnym stopniu

Opublikowany: gru 14, 04:51

Zgodnie z art. 129§1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny między krewnymi obciąża w pierwszej kolejności zstępnych (czyli dzieci, wnuków, prawnuków itd.) przed wstępnymi (czyli dziadków, pradziadków, itp.), a z kolei wstępnych przed rodzeństwem.

Jeżeli więc uprawniony ma krewnych w różnym stopniu pokrewieństwa, zdolnych do wykonywania tego obowiązku, w tym zstępnych, wtedy zobowiązanymi będą zstępni. Obowiązek wstępnych powstaje, gdy nie ma zstępnych lub nie są zdolni do wykonywania obowiązku a rodzeństwa, gdy nie ma ani zstępnych ani wstępnych.

Jeżeli jest kilku wstępnych lub zstępnych obowiązek obciąża bliższych stopniem przed dalszymi, np. dzieci przed wnukami czy dziadków przed pradziadkami. Obowiązek dalszych krewnych nie powstaje, jeśli istnieje, choć jeden krewny bliższy stopniem, który zdolny jest do jego wypełniania.

Przykład: Jeżeli dziecko nie ma rodziców, to obowiązek spełniania na jego rzecz świadczeń alimentacyjnych spoczywać będzie na dziadkach tak ze strony ojca jak i matki nawet, jeśli żyją pradziadkowie, czy rodzeństwo dziecka zdolne do ponoszenia ciężarów alimentacyjnych. Pradziadkowie zobowiązani byliby do płacenia gdyby nie żyli dziadkowie dziecka, zaś rodzeństwo tylko w sytuacji, jeśli nie żyliby ani dziadkowie ani pradziadkowie

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości