Wiadomości

O łupkach w Sejmie

Opublikowany: maj 10, 17:28

W środę 7 maja w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego (ppg).

Wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju Słwomir Brodziński podczas wystąpienia w Sejmie podkreślił, że projekt obejmuje szereg zmian dotyczących zasad koncesjonowania oraz prowadzenia działalności. – Celem tych zmian jest stworzenie narzędzi racjonalnego gospodarowania, które pozwolą na zwiększenie podaży gazu ziemnego i w konsekwencji zwiększą bezpieczeństwo energetycznego Polski. Chcemy zapewnić bezpieczne i szybsze poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie poprzez wdrożenie skutecznego systemu nadzoru. Nowe rozwiązania zapewnią też godziwe dochody dla budżetu państwa i samorządów oraz umożliwią utworzenie nowych miejsc pracy w sektorze wydobywczym.

Główny Geolog Kraju podkreślił ponadto, że projekt zapewnia zachowanie praw nabytych inwestorów. Przypomniał, że koncesje, które zostaną udzielone przed wejściem w życie ustawy zachowają swoją ważność.

Przepisy wprowadzą jedną koncesję, na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz ich wydobywanie, która obejmie wszystkie fazy działalności: poszukiwawczą, rozpoznawczą i wydobywczą. Koncesja co do zasady przyznawana będzie w postepowaniu przetargowym prowadzonym z urzędu. Ubiegać się o nią będzie mogło kilka podmiotów łącznie, gdy złożą wspólnie jedną ofertę w przetargu i wskażą operatora. Koncesja będzie udzielana na 10 – 30 lat.

Projekt daje przedsiębiorcom możliwość rozpoczęcia wydobycia węglowodorów już w trakcie fazy poszukiwania i rozpoznawania (po udokumentowaniu części złoża) przy jednoczesnym prowadzeniu prac poszukiwawczych i rozpoznawczych w pozostałej części objętej koncesją, jednak nie dłużej niż do zakończenia etapu poszukiwania i rozpoznawania. Kolejnym ułatwieniem dla przedsiębiorców ma być możliwość wykonywania badań geofizycznych w celu zbadania struktur geologicznych na podstawie zgłoszenia. Łatwiej będzie też uzyskać decyzję środowiskową – przed decyzją o rozpoczęciu wierceń.

Projekt trafił do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych.

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości