Wiadomości

Numer alarmowy 112 - lokalizacja osoby dzwoniącej

Opublikowany: sty 25, 15:21

25 stycznia Podsekretarz Stanu MSWiA Pan Witold Drożdż, nadinspektor Tadeusz Budzik – Komendant Główny Policji, nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele operatorów telekomunikacyjnych podpisali porozumienie umożliwiające lokalizację osoby dzwoniącej pod numer alarmowy 112.

Deklarację współpracy z MSWiA podpisali przedstawiciele największych firm telekomunikacyjnych w kraju: Telekomunikacji Polskiej – Piotr Muszyński – Dyrektor Wykonawczy Grupy TP ds. Obsługi i Sprzedaży, P4 Sp. z o.o. – Jacek Niewęgłowski – Członek Zarządu, Polkomtel S.A. – Wojciech Dylewski – Zastępca Dyrektora Generalnego, Polskiej Telefonii Cyfrowej – Janusz Morawski – Zastępca Dyrektora Pionu Eksploatacji Sieci, Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel Sp. z o.o. – Janusz Wojciechowski.

Tym samym spełniono kolejny wymóg dotyczący funkcjonalności systemu powiadamiania ratunkowego i Europejskiego Numeru Alarmowego 112. Już w połowie roku dzwoniąc po pomoc pod numer 112, w dowolnym miejscu kraju, służby ratunkowe otrzymają od operatora precyzyjną informację zawierającą współrzędne i wizualizację (na mapie) miejsca zdarzenia.

W trakcie spotkania w MSWiA założenia funkcjonowania Europejskiego Numeru Alarmowego 112 przedstawił Piotr Durbajło – Dyrektor Departamentu Infrastruktury Teleinformatycznej MSWiA. Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej i działa poprawnie na terenie całej Polski. Jednym z istotnych elementów przyspieszających działania służb ratowniczych jest posiadanie przez nie, informacji o lokalizacji osoby dzwoniącej – takie założenia przyjęła Komisja Europejska w swoim prawodawstwie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, celem skrócenia czasu przybycia służb ratunkowych na miejsce zdarzenia, a w niektórych nagłych przypadkach wręcz ustalenia tego miejsca, od miesiąca grudnia 2007 roku zintensyfikowało działania zmierzające do implementacji funkcjonalności lokalizacji osób dzwoniących na Europejski Numer Alarmowy 112 w Polsce.

Dzięki podpisanemu porozumieniu pełna realizacja systemu lokalizacyjnego nastąpi do końca I półrocza 2008 r. Rozwiązanie to może obsłużyć także inne numery alarmowe, stosowne zapisy ustawy Prawo Telekomunikacyjne wejdą w życie w połowie roku.

Polska wyprzedza obecnie plany Unii Europejskiej związane z zapisami Dyrektywy 2002/22/WE, przewidziane do wprowadzenia w 2011 r. Obecna nowelizacja polskiego prawa o zapisy Ustawy z dnia 11 stycznia 2008 r. o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne oraz Ustawy o Ratownictwie Medycznym, zakłada udostępnianie lokalizacji osób dzwoniących na wszystkie numery alarmowe 997, 998, 999, ale także na pozostałe numery w innych specjalistycznych służbach ratowniczych.

Polska rozpoczęła budowę zintegrowanych systemów Centrów Powiadamiania Ratunkowego oraz Centralnej Platformy Lokalizacyjnej. Koncepcja budowy tego systemu, przyjęta przez Radę Ministrów w formie strategicznego programu rządowego przewiduje utworzenie 16 wojewódzkich centrów po jednym w każdym województwie. Centra te będą funkcjonowały w ramach zintegrowanego ogólnokrajowego systemu opartego na jednolitych rozwiązaniach technicznych i organizacyjnych z centralnym systemem gromadzenia danych teleadresowych i lokalizacyjnych osób dokonujących zgłoszeń na numer 112 i z centralnym systemem szkolenia operatorów systemu.

- Podpisanie deklaracji jest efektem intensywnej pracy operatorów z nowym kierownictwem MSWiA – powiedział na zakończenie spotkania Jarosław Mojsiejuk – Członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji – w bardzo krótkim czasie udało się wynegocjować porozumienie, zwyciężył styl pracy oparty na dialogu, a dzięki podpisanej deklaracji państwo będzie bardziej bezpieczne.

Źródło; www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości