Wiadomości

Nowy sposób rejestracji spółek z o.o.

Opublikowany: gru 4, 05:38

Jeżeli ustawodawca zaakceptuje projekt, nad którym pracuje Komisja Kodyfikacyjna, to już wkrótce od założycieli będzie zależało, czy zgłoszą do KRS spółkę z o. o. w taki sposób jak obecnie, czy za pomocą specjalnego formularza – bez konieczności zawierania umowy spółki w formie aktu notarialnego. Zdaniem ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich takie rozwiązanie może zmniejszyć koszty rejestracji jednej z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej.

Komisja Kodyfikacyjna właśnie kończy prace nad projektem nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych i ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, przewidujące możliwość zgłoszenia do rejestru sądowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za pomocą formularza, bez konieczności zachowania formy aktu notarialnego.

Dodatkowo, jeżeli założyciele zdecydują się przesłać formularz zgłoszeniowy w formie elektronicznej, nawet nie będą musieli zgłaszać się do sądu osobiście.

Zdaniem KPP wszelkie ułatwienia dla chcących rozpocząć działalność gospodarczą zasługują na aprobatę. – Zwracamy jednak uwagę na to, aby nowe rozwiązania nie podzieliły losu tzw. „jednego okienka”, które w praktyce nie spełnia swojej funkcji – mówią eksperci KPP.

W opinii konfederacji projekt powinien być tworzony kompleksowo, razem ze zmianą przepisów regulujących inne obowiązki nakładane na nowo powstającą firmę, związane np. z uzyskaniem Numeru Identyfikacji Podatkowej, zarejestrowaniem się na potrzeby VAT, ZUS lub zgłoszenia do urzędu statystycznego. W rzeczywistości bowiem sam wpis do rejestru w sądzie pomimo tego, że spółka nabywa osobowość prawną pozostawia ją bez możliwości prowadzenia efektywnej działalności gospodarczej ze względu na wiele innych obowiązków rejestracyjnych, jakie należy spełnić przed rozpoczęciem działalności.

Dużą rolę ma tu do odegrania szybka informatyzacja sądów i urzędów wykonujących zadania publiczne. Sędziowie i urzędnicy muszą być odpowiednio przeszkoleni z możliwości korzystania z rozwiązań teleinformatycznych. Ponadto ważne jest, by serwery poszczególnych instytucji tworzyły spójną sieć, dzięki której mogło dochodzić do rzeczywistej wymiany informacji między nimi.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości