Wiadomości

Nowy kanon lektur

Opublikowany: lip 4, 12:52

Wicepremier, Minister Edukacji Narodowej Roman Giertych podpisał projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół zmieniające kanon lektur obowiązkowych. Na mocy tego dokumentu do spisu lektur obowiązkowych przywrócono szereg pozycji usuniętych z niego w latach poprzednich oraz wprowadzono nowe pozycje. Pełna treść projektu rozporządzenia dostępna jest na stronie internetowej MEN: http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/rozporzadzenie_20070703.pdf.

„Po konsultacjach trwających dłużej niż zwykle, w wyniku których uwzględniliśmy cały szereg uwag różnego rodzaju podmiotów, zgłaszających swoje postulaty, wypracowaliśmy dobry kompromis. Przywróciliśmy cały szereg lektur, których nie było od lat. Przywróciliśmy przede wszystkim książki Henryka Sienkiewicza, które zostały wyrzucone z listy lektur obowiązkowych za rządów AWS i Unii Wolności” – podkreślił Wicepremier Roman Giertych. Minister Edukacji Narodowej poinformował, że do kanonu lektur obowiązkowych zostały wprowadzone także pozycje książkowe, takie jak „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego, „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II, „Wspomnienia wojenne” Karoliny Lanckorońskiej, czy też „Listy Nikodema” Jana Dobraczyńskiego, a także kilka pozycji z zakresu literatury dla młodzieży oraz – na wniosek Ministra Kultury – książki autorów tworzących na emigracji.

Szef resortu edukacji poinformował również przyjęciu przez Rząd projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela, która rozszerza uprawnienia emerytalne nauczycieli. Minister Giertych poinformował, że nauczyciele, którzy są uprawnieni do przejścia na wcześniejszą emeryturę w tym roku, będą mogli korzystać z tego prawa w latach następnych. Szef resortu edukacji podkreślił, że prace nad ustawą są prowadzone w trybie pilnym, i wyraził nadzieję, że Sejm szybko uchwali znowelizowaną ustawę.

Źródło: www.men.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości