Wiadomości

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty - zakończenie prac podkomisji

Opublikowany: sty 12, 08:29

Przyjęciem projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, proponowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zakończyła wczoraj (8 stycznia) pracę podkomisja nadzwyczajna Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego.

Aprobatę posłów uzyskał między innymi zapis chroniący małe wiejskie szkoły przed likwidacją z powodów ekonomicznych. Po wejściu nowelizacji w życie jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła, nie likwidując szkoły, przekazać ją na przykład stowarzyszeniu rodziców. Przejęta od samorządu placówka będzie nadal publiczna, czyli bezpłatna i dostępna dla każdego ucznia. Jakość pracy przekazanej szkoły będzie kontrolowana przez państwowy nadzór pedagogiczny, tak jak w przypadku innych szkół.

Znowelizowana ustawa tworzy również możliwość kontroli wydatków państwowych dotacji, przekazywanych publicznym i niepublicznym szkołom prowadzonym przez osoby prawne lub fizyczne, niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

Odbiurokratyzowano i usprawniono procedury związane z tworzeniem, zamykaniem i łączeniem szkół, z ustalaniem profili kształcenia w liceach czy wyborem dyrektora szkoły. Doprecyzowany został podział kompetencji między kuratorem oświaty a jednostką samorządu terytorialnego. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje m.in. zmniejszenie biurokratycznych obowiązków ciążących na kuratorze, by mógł on sprawować rzeczywisty nadzór pedagogiczny, czyli czuwać nad jakością pracy szkoły.

Posłowie przyjęli również zapis gwarantujący dzieciom pięcioletnim prawo do rocznego przygotowania przedszkolnego. 1 września 2011 roku prawo to przekształci się w obowiązek.

Źródło: www.men.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości