Wiadomości

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej skierowana do podpisu prezydenta

Opublikowany: paź 9, 06:33

Przyjęta przez Sejm w dniu 25 września 2015 r. ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw została 5 października 2015 r. skierowana do podpisu Prezydenta RP.

Dokument zawiera przede wszystkim rozwiązania upraszczające procedury administracyjne związane z dokonywaniem wpisów, wykreśleń i sprostowań w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), które mają zwiększyć szybkość i sprawność obsługi przedsiębiorców.

Uproszczenie stosowania przepisów ustawy o swobodzie gospodarczej i usprawnienie systemu CEIDG powinno przełożyć się na zmniejszenie liczby wniosków wymagających wszczęcia postępowania administracyjnego i skrócenie czasu oczekiwania na aktualizację wpisu. Oznacza to, że przedsiębiorcy otrzymają o kilkadziesiąt tysięcy mniej decyzji i postanowień administracyjnych rocznie.

Nowelizacja doprecyzuje także istniejące przepisy ustawy, co z kolei uprości i ujednolici stosowanie prawa, a przede wszystkim zapewni wysokiej jakości dane zawarte w ewidencji przedsiębiorców. Będzie to sprzyjać ugruntowaniu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Ma to szczególne znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw, których zaufanie do kontrahentów bazuje na informacjach czerpanych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministra Gospodarki.

W ramach nowelizacji ustawy przewidziano również zmiany zmierzające do udostępniania danych CEIDG nieodpłatnie – wszystkim zainteresowanym podmiotom – poprzez wyszukiwarkę CEIDG. Nastąpi więc zrównanie podmiotów publicznych i komercyjnych w zakresie udostępniania danych CEIDG, poprzez zniesienie opłaty za ich udostępnianie. Nowelizacja ma umożliwić ponadto organom państwowym takim, jak np. sądy czy prokuratury, dostęp do wszystkich danych wpisowych.

Działająca od 1 lipca 2011 r. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) umożliwia zarówno on-line, jak i za pośrednictwem organów gmin złożenie wniosku o założenie działalności gospodarczej, a także dokonywanie kolejnych zmian we wpisie. CEIDG zastąpiła dotychczasowe rejestry osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą, funkcjonujące w gminach. Według stanu na dzień 5 października 2015 r. w bazie CEIDG znajduje się 2 069 903 aktywnych wpisów.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości