Wiadomości

Nowelizacja ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych

Opublikowany: 2007-09-22

W dniu 14 września br. prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, tzw. ustawy pragmatycznej.

Nowelizacja likwiduje podział stanowisk oficerskich na obszary główne – związane z dowodzeniem – oraz pozostałe, związane np. z logistyką. Zakłada umożliwienie żołnierzom zawodowym podejmowanie pracy za granicą nie tylko w organizacjach międzynarodowych, ale i na podstawie indywidualnego kontraktu. Podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych przez oficerów na etatach pułkownikowskich i generalskich.

Ustawa pragmatyczna obowiązuje od lipca 2004. Wprowadziła ona – oprócz podziału stanowisk oficerskich na dowódcze i pozostałe – kadencyjność funkcji. Zapisano też w niej zasadę dostosowania stopnia do stanowiska. Wymóg, że obejmując określoną funkcję trzeba mieć przypisany jej stopień, okazał się w wielu przypadkach niemożliwy do spełnienia w zakładanym przez ustawę terminie. Sejm przesunął więc termin pełnej zgodności stanowiska i stopnia.

Źródło: www.mon.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Notariusz – najważniejsze opłaty notarialne

Regułą jest, iż maksymalna stawka taksy notarialnej za czynności notarialne, zależy od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Wartość tą ustala się najczęściej na podstawie oświadczeń strony (stron) czynności.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości